Հունվարի 22-ին «Իմ քայլը» իշխող դաշինքը տապալեց խորհրդարանական ժամանակավոր քննիչ հանձանաժողովի գործունեության եւ լիազորությունների հարցով քվեարկությունը, որը ստեղծվում էր Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից բիզնեսի ներկայացուցիչներից տրանսպորտային միջոցներ ստանալու իրավաչափության ուսումնասիրման համար:
Նախաձեռնության օգտին հանդես եկավ միայն խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ ի դեմս «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների: Կողմ քվեարկեց 39 պատգամավոր, իսկ դեմ՝ 2: Խորհրդարանական մեծամասնությունը քվեարկությունը բոյկոտեց:
Խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շտապեց հավաստիացնել, որ իշխող քաղաքական մեծամասնությունը ոչ մի դեպքում չի փորձում թաքցնել որեւիցե հնարավոր չարաշահում եւ դրանց հետ կապված քննության գործընթացներ: «Հակառակը: Բոլոր մարմիններում համանման երեւույթները եւ գործարքները քննարկելու, դիտակելու քաղաքական կամք կա: Բայց դա պետք է իրականացվի ինստիտուցիոնալ մեթոդով»,- մերկապարանոց հավաստիացրեց Միրզոյանը:
Միրզոյանի հավաստիացումները, սակայն, խորհրդարանական ընդդիմությանը ոչ միայն չհամոզեցին, այլ հակառակ արձագանք առաջացրին: Մասնավորապես՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ նրա խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը քննադատությամբ հարձակվեց իշխող դաշինքի վրա: «Սա վատ նախադեպ է: Այսպիսի նախադեպ չի եղել անգամ նախորդ իշխանությունների օրոք: Սա լուրջ քաղաքական հետեւանքներ կունենա: Եվ ես ուղիղ հայտարարում եմ, որ այսօր՝ հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ սահմանադրական մակարդակում մենք գրանցեցինք այսպիսի հետընթաց»,- շեշտեց Մարուքյանը:

Правящий блок «Мой шаг» 22 января провалил голосование по вопросу деятельности и полномочий временной следственной парламентской комиссии, созданной для изучения правомерности получения мэрией Еревана транспортных средств от представителей бизнеса.
За инициативу выступила лишь парламентская оппозиция в лице партий «Светлая Армения» и «Процветающая Армения». «За» проголосовали 39 депутатов, а «против» – 2. Парламентское большинство голосование бойкотировало.
Председатель парламента Арарат Мирзоян поспешил заверить общественность в том, что правящее политическое большинство ни в коем случае не пытается скрыть какие-либо возможные злоупотребления и связанные с ними процессы по их расследованию. «Как раз наоборот. Есть политическая воля обсудить, рассмотреть все подобные явления и сделки во всех органах. Но это должно быть осуществлено институциональным способом», - голословно заверил Мирзоян.
Однако заверения Мирзояна не только не убедили парламентскую оппозицию, но и вызвали обратную реакцию. В частности, глава партии «Светлая Армения» и руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян обрушился с критикой на правящий блок. «Это плохой прецедент. Такого прецедента не было даже при прежних властях. Это будет иметь серьезные политические последствия. И я прямо заявляю, что сегодня, впервые после революции, на конституционном уровне мы зафиксировали подобный регресс», - подчеркнул Марукян.