Հայաստանում շատ գործատուներ՝ օգտվելով Աշխատանքային օրենսգրքի խնդրիներից, աշխատողներից չեն պահանջում գրավոր տեսքով բացատրություններ եւ հեռացնում են նրանց բանավոր բացատրությամբ: Այս մասին հունվարի 22-ին ԱԺ նիստում Աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում հայտարարեց օրինագծի համահեղինակ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը:
Պատգամավորը պարզաբանեց, որ տվյալ օրենսդրական նախաձեռնությունով գործատուները պարտավորվում են աշխատողներից պահանջել գրավոր բացատրություն ներկայացնել չկատարված աշխատանքի համար եւ նշել պատճառները:
Պատգամավորի կարծիքով՝ տվյալ օրինագիծը բխում է երկու կողմերի շահերից, քանի որ դատական գործընթացի շրջանակում հեռացման մասին հարցի դիտարկման դեպքում ձեռքի տակ կլինի համապատասխան ապացույցը:
Պետրոսյանը նշեց, որ այժմ Հայաստանում ստեղծվել է կայուն պրակտիկա, որն է՝ աշխատողներին տեղեկացնել բացթողումների մասին բանավոր ձեւով, ինչն անընդունելի է, եւ նման պրոցեսները պետք է իրականացվեն գրավոր տեսքով:

Многие работодатели в Армении, пользуясь пробелами в Трудовом кодексе, не требуют у своих сотрудников объяснений в письменном виде и увольняют их, довольствуясь, зачастую, устным объяснением. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения во втором чтении законопроекта о внесении дополнений в Трудовой кодекс заявил 22 января соавтор законопроекта, депутат от партии «Процветающая Армения» Геворк Петросян.
Депутат, в частности, пояснил, что данной законодательной инициативой предлагается обязать всех работодателей требовать у своих сотрудников предоставлять им на рассмотрение письменное объяснение за невыполненную работу, назвать причины и только после этого принимать решение об увольнении.
По мнению парламентария, данный законопроект исходит из интересов как самих работодателей, так и сотрудников, поскольку в случае рассмотрения вопроса об увольнении в рамках судебного процесса и у одной, и у другой стороны под рукой будет соответствующая доказательная база, которая поможет суду разобраться в реальных причинах увольнения.
Как отметил Петросян, сейчас в Армении сложилась порочная практика уведомлять сотрудников о совершенных ими проступках в устной форме, что неприемлемо, и все подобного рода процессы должны осуществляться в письменном виде.