Հայաստանում շատ գործատուներ՝ օգտվելով Աշխատանքային օրենսգրքի խնդրիներից, աշխատողներից չեն պահանջում գրավոր տեսքով բացատրություններ եւ հեռացնում են նրանց բանավոր բացատրությամբ: Այս մասին հունվարի 22-ին ԱԺ նիստում Աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում հայտարարեց օրինագծի համահեղինակ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը:
Պատգամավորը պարզաբանեց, որ տվյալ օրենսդրական նախաձեռնությունով գործատուները պարտավորվում են աշխատողներից պահանջել գրավոր բացատրություն ներկայացնել չկատարված աշխատանքի համար եւ նշել պատճառները:
Պատգամավորի կարծիքով՝ տվյալ օրինագիծը բխում է երկու կողմերի շահերից, քանի որ դատական գործընթացի շրջանակում հեռացման մասին հարցի դիտարկման դեպքում ձեռքի տակ կլինի համապատասխան ապացույցը:
Պետրոսյանը նշեց, որ այժմ Հայաստանում ստեղծվել է կայուն պրակտիկա, որն է՝ աշխատողներին տեղեկացնել բացթողումների մասին բանավոր ձեւով, ինչն անընդունելի է, եւ նման պրոցեսները պետք է իրականացվեն գրավոր տեսքով:

There are many employers in Armenia who take advantage of the problems with the Labor Code and fire employees with verbal explanations, without demanding written explanations from them. This is what co-author of the bill on making supplements to the Labor Code, deputy of the Prosperous Armenia Party Gevorg Petrosyan declared during a discussion on the bill in the second reading at the National Assembly today.
The MP explained that the bill will oblige employers to demand that employees submit a written explanation for incomplete work and state the reasons.
According to him, the bill is in the interest of both parties since there will relevant evidence when it comes time to consider the issue of dismissal within the scope of a court procedure.