Առանձին երկրների կողմից երկակի ստանդարտների կիրառումը նախադրյալներ է ստեղծում ռազմական ուժի շեմի նվազեցման համար, դրա օրինակ է իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների սրումը: Այս մասին Բիշքեկ-Երեւան-Մինսկ-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը շարունակում է սպառազինությունների մրցավազք սադրել, ինչի դրսեւորում է Վաշինգտոնի կողմից «Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին» պայմանագրի խախտումն ու ցամաքային բազավորման բալիստիկ հրթիռի փորձարկումը, որն արգելված է այդ փաստաթղթով:
«Բացի այդ, ամերիկացիները որեւէ միջոց չեն ձեռնարկում СНВ-3 պայմանագրի գործողության ժամեկտի ավարտի կապակցությամբ ռազմավարական սպառազինությունների վերահսկման հարցով նոր համաձայնագրի մշակման ուղղությամբ: Նման քայլերը խոսում են ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունները ամրապնդելու ԱՄՆ մտադրության մասին»,- ասել է նա:
Սիդորովը հավելել է, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ի նրա դաշնակիցները մեծացնում են նաեւ Եվրոպայում իրենց հարվածային պոտենցիալը: «Տարիներ շարունակ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անմիջական հարեւանությամբ ամրապնդվում է զորքերի խմբավորում՝ կազմված 12 հազար մարդուց եւ 700 միավոր զինտեխնիկայից, տեղակայված հիմնականում Լեհաստանում եւ Մերձբալթիկայում: Բացի այդ, արդիականացվում են աա ռազմական ենթակառուցվածքները Գերմանիայում, Բուլղարիայում, Ռումինիայում, Լեհաստանում եւ Բալթյան երկրներում՝ ուղղված բազմազգ զինվորական կազմավորումների հնարավորությունների ընդլայնմանը»,- ասել է նա:

Применение отдельными государствами двойных стандартов создает предпосылки для снижения порога применения силовых методов в разрешении противоречий, примером чего служит ирано-американское обострение. Об этом в ходе видеомоста Бишкек – Ереван – Минск – Москва заявил 30 января начальник Объединенного штаба Организации Договора о коллективной безопасности, генерал-полковник Анатолий Сидоров.
По его словам, США продолжают провоцировать гонку вооружений, проявлением чего служит разрушение Вашингтоном Договора о ликвидации ракет средней и малой  дальности и испытание баллистической ракеты наземного базирования, ранее запрещенной этим документом. «Кроме того, американцы не предпринимают никаких мер по разработке нового соглашения по контролю стратегических вооружений в связи с истечением действия договора СНВ-3. Такие шаги говорят о намерении США нарастить системы стратегических наступательных вооружений», - заметил он.
Сидоров добавил, что США и союзники по НАТО наращивают ударный потенциал и в Европе, что способствует нарастанию угрозы безопасности государствам-членам ОДКБ. «На протяжении несколько лет в непосредственной близости от государств-членов ОДКБ содержится и укрепляется группировка войск в составе 12 тысяч человек и 700 единиц военной техники, дислоцированных в основном в Польше и в Прибалтике. Кроме того, проводится модернизация военной инфраструктуры в Германии, Болгарии, Румынии, Польше и в странах Балтии, направленная на расширение возможностей по приему многонациональных воинских формирований», - пояснил генерал.