ԱՄՆ առողջապահության և մարդկային ռեսուրսների նախարար Ալեքս Ազարն ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ երկրում կորոնավիրուսն արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել առողջապահության ոլորտում, հայտնում է Fox News-ը:
Փետրվարի 2-ից Չինաստանի Հուբեյ նահանգից վերադարձող ԱՄՆ քաղաքացիների նկատմամաբ 14-օրյա կարանտին կսահմանվի: Միևնույն ժամանակ, Չինաստանի այլ շրջաններից վերադարձող ամերիկացիները պետք է ստուգման ենթարկվեն` կորոնավիրուսի հավանական ախտանիշների բացահայտման համար:
Ազարը նաև հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ժամանակավորապես դադարեցրել է օտարերկրացիների մուտքը երկիր, որոնք կարող են կորոնավիրուսային վարակի վտանգ ներկայացնել:
Երկրի Ներքին անվտանգության նախարարությունում հայտարարել են, որ կիրակի օրվանից Չինաստանից ժամանող բոլոր չվերթները կուղարկվեն ԱՄՆ 7 օդանավակայաններ, որոնք հատուկ սարքավորված են կորոնավիրուսի առկայությունը բացահայտելու նպատակով ուղևորներին ստուգելու համար:

US Secretary of Health and Human Resources Alex Azar said on Friday that coronavirus has been declared a public health emergency in the country, Fox News reported.
From February 2, US citizens returning from the Chinese province of Hubei will be isolated under 14-day quarantine. Americans returning from other regions of China will be tested for possible symptoms of coronavirus.
Azar also said that US President Donald Trump has temporarily suspended entry into the country for foreigners who may be at risk of coronavirus infection.
The country's Ministry of Homeland Security, in turn, said that from Sunday all flights arriving from China will be sent to 7 US airports, specially equipped to check passengers for the presence of coronavirus.