Կծվածության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ մեկ տարվա ընթացքում իրավիճակը գրեթե անփոփոխ է մնացել եւ պանիկայի տարածման համար կոնկրետ աշխատում են: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջին հայտնել է Կենդանիների պաշտպանության «Դինգո Թիմ» ՀԿ-ի նախագահ, «Իմ քայլը» իշխող դաշինքից Երևանի ավագանու անդամ Օվսաննա Հովսեփյանը՝ ներկայացնելով աղյուսակը:
«Առողջապահության նախարարությանը հարցում էի արել 2019թ-ի մարտի 1-ից մինչև 2020թ-ի Հունվարի 30-ը ընկած ժամանակահատվածում կծվածության դեպքերի մասին: 4466 կծվածության դեպքից 2767-ը տերով շների կողմից է, իսկ 1699-ը՝ թափառող: Թիվը, ինչպես տեսնում եք, ամեն ամիս գրեթե նույնն է, ամենաշատ կծվածության դեպքերը եղել են 2019թ-ի մայիսին: Այսինքն ասել, որ կծվածության ու հարձակման դեպքերը շատացել են, փաստորեն սխալ է: Կծվածության թիվը չի աճել ի դեմս այս նոր տարածված պանիկայի: Հետևաբար ստացվում է, որ այս պանիկայի տարածման համար կոնկրետ աշխատում են, մնում է հասկանալ ով և ինչու»,- գրել է Օվսաննա Հովսեփյանը:

Статистика укусов собак свидетельствует о том, что ситуация за год осталась практически неизменной, и попытки сеять панику кем-то организованы. Об этом сообщила председатель НПО Команда защиты животных «Динго», член Совета старейшин Еревана от правящего блока «Мой шаг» Овсанна Овсепян на странице в фейсбук, представив таблицу
«Я сделала запрос в Министерство здравоохранения касательно случаев укуса с 1 марта 2019 г по 30 января 2020 г. Из 4466 случаев 2767 укусов приходится на домашних собак, 1699 на бездомных. Цифра, как видите, почти не меняется, больше всего случаев пришлось на май 2019 г. То есть утверждать, что случаев укусов и нападения стало больше, неправильно. Случаев укусов не стало больше, несмотря на распространяемую панику. Следовательно получается, что для распространения паники кто-то конкретно работает, остается понять – кто и зачем?», - отметила Овсанна Овсепян.