Հայաստանի, Չինաստանի եւ Իրանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կտրուկ կնվազի կորոնավիրուսի պատճառով: Այս մասին մարտի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հետ Չինաստանի եւ Իրանի առեւտրաշրջանառության ընդհանուր ծավալը կազմում է 9% (մոտ 585 մլն դոլար-խմբ.), 85%-ը կազմում է Հայաստան ներմուծումը:
Փորձագետը նշեց, որ այդ երկրների հետ գործող համաձայնագրերը կարող են դադարեցվել, եւ նոր համաձայնագրեր չեն ստորագրվի: Այդ ամենը, Մակարյանի կարծիքով, լուրջ վնաս կհասցնի Հայաստանի տնտեսությանը:
Տնտեսագետը նշեց, որ Հայաստանը շատ ապրանքներ ներմուծում է հենց Չինաստանից եւ Իրանից:
«Հիմնական դա տեխնիկա է, սննդամթերքներ, էլեկտրոնիկա, քիմիական արդյունաբերության արտադրանք, ավտոպահեստամասեր, հեռախոսներ եւ այլն»,- պարզաբանեց նա:
Փորձագետը վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի իշխանությունները հնարավոր ռիսկերը մեղմելու նպատակով կարող էին պարզել, թե Իրանում եւ Չինաստանում որ շրջաններն ու գոտիներն են վարակվել կորոնավիրուսով եւ արգելել այդ շրջաններից ապրանքների ներմուծումը:
Բացի այդ, նրա կարծիքով, պետությունը կարող է սուբսիդացնել մասնավոր բիզնեսը, հատկապես միջին եւ փոքր բիզնեսը, որոնք կարող են շուկայում փոխարինել չինականին եւ իրանականին:
«Արտասահմանում Հայաստանի դեսպանատները հանրապետության արտաքին գործերի եւ էկոնոմիկայի նախարարությունների աջակցությամբ կարող են հանդիպումներ կազմակերպել գործարարների հետ՝ Չինաստանին եւ Իրանին փոխարինող երկրներ գտնելու նպատակով: Նման այլընտրանք կարող է դառնալ, օրինակ, Ռուսաստանը»,- ասաց Մակարյանը:

Дальнейшее распространение коронавируса представляет серьезную угрозу для экономики Армении. Об этом на встрече с журналистами заявил 13 марта председатель Союза работодателей Армении, экономист Гагик Макарян.
По его словам, общий объем товарооборота Армении с Китаем и Ираном составляет 9% (порядка 585 миллионов долларов – ред.), 85% которых приходится на импорт в Армению.
Эксперт отметил, что действующие соглашения с этими странами могут приостановиться, а новые подписываться не будут. Все это, по мнению Макаряна, нанесет серьезный ущерб экономике Армении.
Экономист заметил, что Армения очень много товаров импортирует именно из Ирана и Китая.
«В основном это техника, продукты питания, электроника, продукция химической промышленности, автомобильные запчасти, телефоны, и многое другое», - пояснил председатель Союза работодателей, отметив, что многие крупные, средние, и малые компании, торговые точки, а также средний и малый бизнес, действующие на территории Армении, осуществляют свои закупки как раз из этих стран.
Эксперт убежден, что власти Армении, с целью смягчения возможных рисков, могли бы выяснить, какие именно регионы и зоны в Иране и Китае заражены коронавирусом и запретить реализацию товаров, производимых именно в этих регионах на территории Армении.
Кроме того, по его мнению, государство может субсидировать частный бизнес, особенно малый и средний, которые смогут заменить на рынке китайскую и иранскую продукцию.
«Посольства Армении за рубежом при поддержке Министерства иностранных дел и Министерства экономики республики могут организовать встречи с бизнесменами для выявления альтернативных Китаю и Ирану стран, с целью возможного приобретения всех необходимых товаров. Такой альтернативой, к примеру, могла бы стать Россия», - сказал Макарян.