Չինական նոր սերնդի ռազմավարական ռմբակոծիչները մատակարարման համար, հավանաբար, պատրաստ կլինեն այս տարի, սակայն Պեկինը առայժմ ծանրութեթեւ է անում դրանց շնորհանդեսի հետեւանքները՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով տարածաշրջանային հարաբերություններում դժվար ժամանակներում։
Ինչպես գրում է South China Morning Post-ը, հղում կատարելով ռազմական աղբյուրներին, գերձայնային անտեսանելի-ռմբակոծիչ «Սիան Н-20»-ը առաջին անգամ այս տարի կհայտնվի Չժուհայի ավտոսրահում, եթե համավարակը հաջողվի վերահսկողության տակ առնել։
«Ակնկալվում է, որ Չժուհայի ավիաշոուն Չինաստանի վարկանիշի խթանման և համաճարակի դեմ պայքարում նրա հաջողությունների համար հարթակ կդառնա՝ արտաքին աշխարհին տեղեկացնելով, որ վարակը մեծ ազդեցություն չի ունեցել Չինաստանի պաշտպանական արդյունաբերության ձեռնարկությունների վրա»,- ասել է աղբյուրը:
Սակայն ավտոսրահում ռմբակոծչի հայտնվելը կարող է ուժեղացնել հարաբերությունների լարվածությունը այն երկրների հետ, որոնք դրա ազդեցության գոտում են գտնվում, մանավանդ Ավստրալիայի, Ճապոնիայի եւ Կորեական թերակղզու հետ։
«Ինչպես եւ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռները, բոլոր ռազմավարական ռմբակոծիչները կարող են օգտագործվել միջուկային զենքի առաքման համար։ Եթե Չինաստանը հայտարարել է, որ ինքը ազգային պաշտպանության քաղաքականություն է վարում, որը բացառապես պաշտպանական բնույթ է կրում, նրա ինչին է պետք հարձակողական զենքը»,- նշել է աղբյուրը։

Китайские стратегические бомбардировщики нового поколения, вероятно, будут готовы к поставке в этом году, но Пекин пока взвешивает последствия их презентации в сложное время в региональных отношениях из-за пандемии коронавируса.
Как пишет South China Morning Post со ссылкой на военные источники, сверхзвуковой бомбардировщик-невидимка Сиань Н-20 может впервые появиться на авиасалоне в Чжухай в этом году, если пандемию удастся взять под контроль.
«Ожидается, что авиашоу в Чжухай станет платформой для продвижения имиджа Китая и его успеха в борьбе с пандемией, сообщая внешнему миру, что заражение не оказало большого влияния на китайские предприятия оборонной промышленности», - сказал источник.
Но появление бомбардировщика на авиасалоне в этом году может усилить напряженность в отношениях со странами, находящимся в зоне его поражения, особенно Австралии, Японии и Корейскому полуострову.
«Как и межконтинентальные баллистические ракеты, все стратегические бомбардировщики могут быть использованы для доставки ядерного оружия. Если Китай заявил, что он проводит политику национальной обороны, которая носит исключительно оборонительный характер, зачем ему такое наступательное оружие?» - отметил источник.