Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն դուռը բաց է թողել ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ նոր առեւտրային բանակցությունների համար, չնայած նա եռապատկել է այն մեղադրանքները, որ երկրի ղեկավարությունը փորձել է թաքցնել կորոնավիրուսի ծագման մասին տեղեկատվությունը:
«Եթե նրանք ցանկանում են պաշտպանել սեփականության իրավունքը, եթե նրանք ցանկանում են անցկացնել արդար եւ փոխադարձ առեւտուր, եթե նրանք հետաքրքրված են դրանով, ապա կարծում եմ, որ կա այդպիսի հնարավորություն»,- CNBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Պոմպեոն:
«Եթե նրանք ընտրեն այլ ուղի, եթե ընտրեն այն ուղին, որով գնում են վերջին 25 տարիներին, նախագահ Թրամփը կասի. «Ոչ, սա ամերիկյան ժողովրդի համար չէ»: Եվ մենք կգնանք այլ ճանապարհով»,- ասել է Պոմպեոն:
Այն հարցին, թե ուղղակի ապացույցներ ունի՞ այն մասին, որ կորոնավիրուսը հայտնվել է Ուհանի լաբորատորիայում, թե՞ այդ ապացույցներն անուղղակի են, Պոմպեոն պատասխանել է. «Ոմանց համար դրանք կարող են ուղղակի լինել, մյուսների համար՝ անուղղակի»: Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ը գիտի, որ չինացի պաշտոնյաները ցանկացել են թաքցնել վիրուսը, երբ այն առաջին անգամ հայտնաբերվել է:
Պատասխանելով այն հարցին, թե պետք է արդյոք ամերիկացիները, չնայած երկու երկրների միջեւ պառակտմանը, լավատեսորեն նայեն առեւտրային բանակցությունների ապագային, Պոմպեոն վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է բարեխճորեն աշխատել այդ հարցերի շուրջ, ինչպես վարչակազմն արել է վերջին երեք տարիներին:

Госсекретарь Майк Помпео оставил открытой дверь для новых торговых переговоров между США и Китаем, хотя он и утроил обвинения в том, что руководство страны стремилось скрыть информацию о происхождении коронавируса.
«Если они хотят защитить права собственности, если они хотят вести справедливую и взаимную торговлю, если они заинтересованы в этом, то я думаю, что есть такая возможность», - сказал Помпео в интервью телеканалу CNBC.
«Если они выберут другой путь, если они выберут путь, по которому идут в течение последних 25 лет, президент Трамп скажет: «Нет, это не для американского народа». И мы пойдем другим путем», - сказал Помпео.
На вопрос есть ли у него прямые доказательства о том, что коронавирус появился в лаборатории в Ухани или же эти доказательства косвенные, Помпео сказал: «Для кого-то они могут быть прямыми, для кого-то косвенными». По его словам, США знают, что китайские чиновники хотели скрыть вирус, когда он был впервые обнаружен.
Отвечая на вопрос, должны ли американцы, несмотря на раскол между двумя странами, с оптимизмом смотреть в будущее торговых переговоров, Помпео заверил, что США готовы добросовестно работать над этими вопросами, как это делали администрация последние три года.