Գինու վաճառքը ներքին շուկայում 60-70%-ով նվազել է։ Ճգնաժամը կարող է հանգեցնել Հայաստանում գների 10-15% անկման։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը։
«Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ռուսական շուկա արտահանվող ապրանքների, առաջին հերթին կոնյակի, եկամտաբերությունը, որը փակում է ընդհանուր արտահանման 80-90%-ը, արտարժույթի տատանումների պատճառով, ընկել է մոտ 15%-ով: Ընդհանուր առմամբ, բոլոր արտաքին շուկաներում եկամտաբերությունը ընկել է 30%-ով: Ռուսաստան արտահանման ծավալը համարյա կիսով չափ ընկել է, քանի որ երկրի խոշոր ռեստորանները չեն աշխատում: Արտահանման ծավալների անկում է դիտարկվում նաեւ եվրոպական շուկայում»,- նշեց նա:
Ավագ Հարությունյանն ընդգծեց, որ գինին այնպիսի արտադրանք է, որը մշտական խնամքի կարիք ունի, եւ այսօր այդ առումով խնդիրներ են ծագում, քանի որ կան աշխատավարձի հետ կապված դժվարություններ՝ վաճառքների մակարդակի անկման պայմաններում:
«Ձեռնարկություններում այսօր նկատվում է կրճատում, սակայն միայն արձակուրդներ տրամադրելու ձեւով: Սա վկայում է այն մասին, որ մինչեւ սեզոնի սկիզբը, մարդիկ, ամենայն հավանականությամբ, կրկին կսկսեն ամբողջ ծավալով աշխատել: Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերին, ապա դրանք նույնպես կրճատվում են, քանի որ մարդիկ ավելի քիչ են գնում աշխատանքի: Այս առումով, 15-20 արտադրողներ արդեն դիմել են կառավարության աջակցության միջոցառումներին, որոնք որոշ չափով կարող են լուծել խնդիրը, սակայն դրանք ստանալու գործընթացը շատ երկար է»,- պարզաբանեց նա:
Երկրորդ խնդիրը, նրա խոսքերով, այն է, որ գինեգործները, արտադրության իրացման ցածր մակարդակի ֆոնին, տարաները, որտեղ պահվում է արտադրանքը, չեն դատարկել նույնիսկ 30%-ով, ինչը կարող է ֆերմերներից խաղող գնելու դժվարությունների հանգեցնել:
«Ճգնաժամից, առաջին հերթին, կտուժեն այն ձեռնարկությունները, որոնք մասամբ կեղծ կոնյակ են արտադրում: Ընդհանրապես կոնյակի բիզնեսը առաջիկա 20 տարիների ընթացքում կարող է կորցնել իր գրավչությունը, ինչը կապված է Եվրամիության կողմից ստեղծված խոչընդոտների հետ: Դա, սակայն, կարող է հանգեցնել դրական արդյունքի, եթե հայ արտադրողը կողմնորոշվի դեպի գինին, որը առնվազն 4 անգամ ավելի շահավետ է: Բացի այդ, դա թույլ կտա որոշ չափով նվազեցնել կախվածությունը Ռուսաստանից, որը հաճախ իր քաղաքական նպատակներով օգտագործում է հայկական կոնյակի ներկրման գործոնը»,- հավելեց նա:
Հարությունյանը նպատակահարմար է համարում խաղողի այգիներ ձեռք բերելու հնարավորությունների ստեղծումը այն սխեմայով, որը գործում է անշարժ գույքի գնման համար հիփոթեքային վարկեր ստանալիս:
«Կառավարության գործունեության մյուս կարեւոր ուղղությունը պետք է լինի կոնյակի արտադրության ոլորտում մենաշնորհների դեմ իրական պայքարը»,- եզրափակեց ՀԿ ղեկավարը:

Продажи вина на внутреннем рынке упали на 60-70%. Кризис может привести к падению цен в Армении примерно на 10-15%. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 13 мая заявил председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
«Что касается экспорта, то прибыльность экспортируемой продукции, в первую очередь коньяка, на российский рынок, который покрывает 80-90% от общего объема экспорта, в связи с колебанием курса валют упала примерно на 15%. В целом же по всем внешним рынкам прибыльность упала на 30%. Объем экспорта в Россию упал почти наполовину, поскольку крупные рестораны в стране не работают. Падение объемов экспорта наблюдается также и на европейском рынке»,- отметил он.
Аваг Арутюнян подчеркнул, что вино - такой продукт, который нуждается в постоянном уходе, и с этим сегодня возникают проблемы, поскольку существуют сложности с оплатой труда в условиях падения уровня продаж.
«На предприятиях сегодня наблюдается сокращение, но лишь в форме выдачи отпусков. Это говорит о том, что к началу сезона люди, по всей видимости, вновь начнут работать в полном объеме. Что касается зарплат, то они также сокращаются, поскольку люди реже ходят на работу. В связи с этим 15-20 производителей вина уже обратились за мерами поддержки Правительства, которые в определенной степени могут решить проблему, однако, процесс их получения слишком долгий», - пояснил он.
Вторая проблема, по его словам, в том, что у виноделов на фоне низкого уровня реализации производства емкости, где хранится продукция, не опустели даже на 30%, что может привести к сложностям в связи с закупками винограда у фермеров.
«От кризиса, в первую очередь, пострадают те предприятия, которые производят частично фальшивый коньяк. В целом коньячный бизнес в течение ближайших 20 лет может потерять свою привлекательность, что связано с препятствиями, которые создает Европейский союз. Это, однако, может привести к положительному результату, если армянский производитель перестроится на вино, которое как минимум в 4 раза прибыльнее. Кроме того, это позволит в некоторой степени ослабить зависимость от России, которая часто спекулирует фактором импорта армянского коньяка в своих политических целях», - добавил он.
Арутюнян считает целесообразным создание возможностей приобретать виноградные сады по схеме, которая действует при получении ипотечного кредитования для покупки недвижимости.
«Другим важным направлением деятельности Правительства должна стать реальная борьба с монополиями в сфере производства коньяка»,- заключил руководитель НПО.