Կոստա Ռիկան դարձել է առաջին երկիրը Կենտրոնական Ամերիկայում, որն օրինականացրել է միասեռ ամուսնությունները, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Mundo-ին։
Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, մայիսի 26-ի կեսգիշերից միասեռ միությունները երկրում իրականություն են դարձել, չնայած Գերագույն դատարանի Սահմանադրական պալատի որոշումը չեղարկելու պահպանողական պատգամավորների փորձերին:
2018-ի օգոստոսին Կոստա Ռիկայի Գերագույն դատարանի Սահմանադրական պալատը հակասահմանադրական էր ճանաչել միասեռ ամուսնություններն արգելող գործողությունները եւ համապատասխան օրենքը նախապատրաստելու համար մեկուկես տարի էր տվել օրենսդիր ժողովին:

Коста-Рика стала первой страной в Центральной Америке, которая легализовала однополые браки, сообщает РИА Новости   со ссылкой на Mundo.
Как отмечает издание, с полуночи 26 мая однополые союзы стали реальностью в стране, несмотря на попытки депутатов-консерваторов отменить постановление Конституционной палаты Верховного суда.
В августе 2018 года Конституционная палата Верховного суда Коста-Рики признала неконституционными действия, запрещающие однополые браки, и дала полтора года законодательному собранию для подготовки соответствующего закона.
Законодательное собрание не регламентировало его, поэтому данное положение было автоматически аннулировано.