Երկրները հիվանդների նմուշների կորոնավիրուսի ախտորոշման կրկնակի թեստեր էր անցկացնում, ինչը կարող է փոխել վիրուսի ծագումը եւ աղբյուրը: Նման կարծիք է հայտնել հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպայի խորհրդի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեն «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքով ցուցադրված «Վտանգավոր վիրուսը. պատվաստանյութ» ֆիլմում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ կան փաստաթղթեր, որոնցում հունվարից առաջ Ֆրանսիայում կորոնավիրուսի մի դեպք է նկարագրվում: «Այս պահի դրությամբ երկրները նմուշների կրկնակի թեստավորում են անցկացնում: Եվ եթե ամեն ինչ հաստատվում է, դա նշանակում է, որ բռնկման ժամանակային սանդղակը, ծագումը եւ աղբյուրը կարող են տեղափոխվել, սակայն դա պետք է հաստատվի: Վերահսկման սովորական համակարգը շարունակում է առանցքային լինել ցանկացած համավարակի բռնկումը կանխելու համար»,- ասել է նա:
«Սակայն դա անպայման պետք է հաստատվի»,- շեշտել է բյուրոյի տնօրենը:
Պաշտոնապես համարվում է, կորոնավիրուսով առաձին վարակվածները հայտնվել են Ֆրանսիայում հունվարի վերջին: Ֆրանսիայի իշխանությունների տվյալներով՝ Ֆրանսիայում կորոնավիրուսի համավարակի բռնկման հետեւանքով ավելի քան 24.7 հազար մարդ է մահացել: Երկրում վարակման հաստատված դեպքերի թիվը մոտ 131 հազար է, սակայն Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող Բոբինյի քաղաքի հիվանդանոցի գլխավոր ռեանիմատոլոգ Իվ Կոենը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայում կորոնավիրուսով վարակված առաջին հիվանդը կարող էր հայտնված լինել դեկտեմբերի 27-ին:
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը կարող է հայտնվել մեկուկես տարի անց, ասել է ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրենը:
«Ես կասեի, որ աշխատանքը մեկուկես տարի կտեւի, քանի որ պատվաստանյութը պետք է արդյունավետ լինի, բայց միեւնույն ժամանակ՝ անվտանգ»,- ասել է նա:
«Երբ պատվաստանյութը հայտնվի, այն պետք է հասանելի լինի ամբողջ աշխարհի համար: Չպետք է լինի այնպես, ինչպես անցյալում էր, երբ պատվաստանյութը հասանելի էր միայն նրանց համար, ով կարող էին վճարել դրա համար»,- շեշտել է Կլյուգեն: Նա նաեւ նշել է, որ նախքան պատվաստանյութի հայտնվելն անհրաժեշտ է հետեւել անվտանգության հիմնական նախազգուշական միջոցներին՝ վիրուսի տարածումը կանխելու համար:
Համաճարակի սկսվելուց ի վեր աշխարհում շուրջ 5.9 միլիոն մարդ վարակվել է կորոնավիրուսով, ավելի քան 360 հազար մարդ մահացել է:

Страны проводят повторное тестирование образцов пациентов на наличие коронавируса, из-за чего могут быть изменены данные о происхождении и источнике вируса. Такое мнение выразил директор Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге в фильме «Опасный вирус. Вакцина» на телеканале «Россия-1», сообщает ТАСС
По его словам, есть документы, в которых описывается случай коронавируса во Франции, зафиксированный ранее января.
«В данный момент, страны проводят повторное тестирование образцов. И если все подтвердится, это значит, что временная шкала, происхождение и источник вспышки могут быть перенесены. Но это по-прежнему должно быть подтверждено. Обычная система наблюдения, всеобщий контроль за действиями людей в обществе - это по-прежнему ключевой момент для предотвращения вспышки любой эпидемии», - сказал он.
«Но это по-прежнему должно быть подтверждено», - подчеркнул директор бюро.
Официально считается, что первые заразившиеся коронавирусом появились во Франции в конце января. По данным французских властей, с начала эпидемии из-за коронавируса во Франции умерли свыше 24,7 тыс. человек. Число подтвержденных случаев заражения в стране составляет около 131 тыс. Однако главный реаниматолог больницы города Бобиньи на севере Франции Ив Коэн заявил, что первый пациент, заразившийся коронавирусом, мог появиться во Франции еще 27 декабря.
Вакцина от коронавируса может появиться через полтора года, сказал директор Европейского регионального бюро ВОЗ.
«Я бы сказал, что работа займет полтора года, потому что вакцина должна быть эффективной, но в то же время и безопасной», - сказал он.
«Когда вакцина появится, она должна стать достоянием всего мира. Не должно быть того, что было в прошлом, когда вакцина была доступна только тем, кто мог за нее заплатить», - подчеркнул Клюге.
Он также отметил, что до появления вакцины необходимо соблюдать основные меры безопасности для предотвращения распространения вируса.