Թուրքիան խստացնում է սահմանափակող միջոցառումները, քանի որ երեք շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ վարակվածների թիվը գերազանցել է օրական 1000 դեպքը: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այն խիստ կարեւոր շեմ է անվանել առկա կանոնակարգերը վերանայելու համար, հայտնում է DW- ն:
Այդպես, իշխանությունները որոշում են կայացրել կարանտինի ամենօրյա ստուգումներ անցկացնել` վերահսկել գործող կանոնակարգերի պահպանումը բոլոր հարսանիքների, հուղարկավորությունների եւ այլ խոշոր հավաքույթների ժամանակ: Միեւնույն ժամանակ, կառավարությունը դեռ չի պլանավորում սահմանափակել ձեռնարկությունների աշխատանքը եւ տնտեսական գործունեությունը երկրում:
Բացի այդ, Անկարայից 80 կմ դեպի արեւելք գտնվող Քըրըքալե քաղաքում փորձնական նախաձեռնություն է սկսվում, որտեղ բնակիչները կարող են զանգահարել հատուկ գիծ եւ հայտնել, որ հարեւանները չեն հետևում այդ կանոններին: Worldometer համաշխարհային կամավորների միջազգային խմբի գնահատմամբ` համավարակի սկզբից ի վեր երկրում վարակվել է 234 934 մարդ, մահացել է 5765 մարդ:

Турция ужесточает ограничительные меры в связи с тем, что впервые за три недели число инфицированных превысило 1000 за сутки. Президент Реджеп Тайип Эрдоган назвал это критическим порогом для пересмотра действующих предписаний, сообщает DW.
Так, власти приняли решение проводить ежедневные проверки соблюдения карантина, отслеживать выполнение действующих норм на всех свадьбах, похоронах и во время других крупных собраний. В то же время правительство не планирует пока ограничивать работу предприятий и экономическую деятельность в стране.
Кроме того, в Кырыккале в 80 км к востоку от Анкары стартует пилотная инициатива: там жители могут позвонить по специальной линии и сообщить о несоблюдении правил соседями. По подсчетам международной группы волонтеров Worldometer, с начала пандемии в стране инфицированы 234 934 человека, 5765 умерли.