Ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետության սահմաններում գտնվող Կարին նահանգի (պաշտոնական անվանումը՝ Էրզրում) Ուզունդերե գավառում պահպանվող Օշվանք եկեղեցու պատերին գոյացած ճեղքերն անհանգստություն են պատճառում տեղի բնակիչներին, ովքեր մտահոգվում են, թե եկեղեցին կարող է փլվել մոտակայքում գտնվող մզկիթի վրա։ Թեև եկեղեցին վերականգնելու համար 2018 թ․ մրցույթ էր հայտարարվել, սակայն վերանորոգման աշխատանքները դեռ չեն էլ սկսվել։
Ինչպես նշում է Akunq.net–ը, որ Օշվանքի վերականգման աշխատանքների համար նախատեսված է 1 միլիոն 430 հազար թուրքական լիրա ծախսել։ Թեեւ ծրագրված էր, որ եկեղեցու վերանորոգումը պետք է ավարտվեր 2019 թ․ օգոստոսի 27-ին, սակայն այդ աշխատանքներն դեռևս չեն էլ սկսվել։ Գանձագողերը ևս շարունակում են անարգել կերպով վնասել եկեղեցին։ Գանձ որոնողների ավիրումների հետևանքով եկեղեցու պատերին գոյացած ճեղքերն անհանգստություն են պատճառում Չամլըյամաչ թաղամասի բնակիչներին, ովքեր անգամ մտավախություն ունեն, թե եկեղեցին կարող է մոտակա մզկիթի վրա փլվել։
Չամլըյամաչի թաղապետ Ռահմի Գյոզը գործակալության թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ իրենք պայքարում են, որպեսզի եկեղեցին վերանորոգվի, սակայն վերականգնողական աշխատանքներն անգամ չեն էլ սկսել։ Թաղապետը նաև նշել է․ «Մոտ 25-30 տարի է, ինչ ակնկալվում է, թե այս եկեղեցին պիտի վերականգնվի։ Պատերին ճեղքեր են առաջացել, հատկապես վերջին տարիներին եկեղեցին սպառալիք է դարձել անմիջապես իր կողքին գտնվող տների և մզկիթի համար։ Այդ պատճառով ուզում ենք, որ այն հնարավորինս արագ վերանորոգվի»։
Թաղապետը նաև հաղորդել է, որ նախկինում բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ էին գալիս եկեղեցին տեսնելու նպատակով, սակայն վերջերս համավարակի և այլ հանգամանքների հետևանքով Օշվանքը տեղացի և արտասահմանցի այցելուներ այլևս չի ունենում։

Трещины в стенах армянской церкви «Ошванк» в провинции Карин (официальное название - Эрзурум) района Узундере, находящейся на территории современной Турции, вызывают беспокойство местных жителей.
Как отмечает Akunq.net, еще в 2018 году для реставрации церкви «Ошванк» был объявлен конкурс, на ремонт планировалось потратить 1 млн. 430 тыс. турецких лир. Согласно плану, церковь должна была быть восстановлена 27 августа 2019 года, но работы до сих пор даже не начались.
В свою очередь, кладоискатели продолжают причинять ущерб церкви. Трещины, возникшие в стенах церкви из-за кладоискателей, вызывают беспокойство жителей квартала Чамлэйамач, они боятся, что она может обрушиться на мечеть, расположенную по соседству.
Глава Чамлэйамача Рахми Гез в беседе с корреспондентом агентства заявил, что они борются за восстановление церкви, но пока безуспешно. «Вот уже 25-30 лет ждем ее восстановления. Здесь трещины, что опасно для находящихся рядом домов и мечети. Потому мы и хотим, чтоб по возможности быстро церковь была восстановлена», - сказал он.
По словам Геза, ранее многочисленные туристы приходили сюда, чтоб посмотреть на церковь «Ошванк», но сейчас из-за пандемии коронавируса и иных обстоятельств посетителей вообще нет.