Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը նախատել է ԵՄ կառավարություններին` անարդյունավետ արտաքին քաղաքականության համար եւ չի բացառել ԱՄՆ-ի ոճով պատժամիջոցների կիրառումն աշխարհում մարդու իրավունքները խախտողների նկատմամբ, փոխանցում է Reuters-ը:
«Ինչու՞ են նույնիսկ ԵՄ արժեքների մասին պարզ հայտարարությունները հետաձգվում, լղոզվում են կամ այլ պատճառների գերի դառնում»,- հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
«Երբ անդամ երկրներն ասում են, որ Եվրոպան շատ դանդաղկոտ է, ես նրանց ասում եմ` եղեք համարձակ եւ վերջապես անցեք որակյալ մեծամասնությամբ քվեարկությանը»,- ասել է նա:
Ըստ նրա` ԵՀ-ն հանդես կգա նրանց ունեցվածքը սառեցնելու առաջարկությամբ, ում պատասխանատու է համարում մարդու իրավունքների խախտման համար` ԱՄՆ-ում 2012-ին Մագնիտսկու ակտի նման:
Պատժամիջոցների նոր ռեժիմը թույլ կտա ԵՄ-ին արագ պատժամիջոցներ կիրառել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող անհատների նկատմամբ` սառեցնելով նրանց ակտիվները եւ արգելելով նրանց մուտքը ԵՄ:
Ֆոն դեր Լյայենը Ռուսաստանին մեղադրել է «իր երկրում եւ ամբողջ տարածաշրջանում ժողովրդավարամետ հակառակորդներին վերացնելու համակարգված փորձերի մեջ»: Նա ասել է, որ սխալ է մտածել, որ Գերմանիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարը կօգնի բարելավել լարվածությունը ԵՄ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ:
Նրա խոսքով` ոչինչ չի կարող արդարացնել Թուրքիայի կողմից Արեւելյան Միջերկրական ծովում Հունաստանի եւ Կիպրոսի ահաբեկումն էներգետիկ ռեսուրսների շուրջ: «Թուրքիան կարեւոր հարեւան է եւ կմնա այդպիսին: Սակայն, չնայած աշխարհագրական մերձավորությանը, մեր միջեւ հեռավորությունը կարծես ավելանում է»,- Եվրախորհրդարանին ասել է ֆոն դեր Լյայենը:

Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен упрекнула  правительства Евросоюза в неэффективной внешней политике и не исключила санкции  в стиле США в отношении нарушителей прав человека во всем мире, передает Reuters,
«Почему даже простые заявления о ценностях ЕС откладываются, размываются или становятся заложниками по другим мотивам?» - заявила президент Урсула фон дер Ляйен.
«Когда государства-члены говорят, что Европа слишком медлительна, я говорю им: «Будьте мужественны и, наконец, переходите к голосованию квалифицированным большинством»», - сказала она.
По ее словам, ЕК  выступит с предложением о замораживании активов тех, кого считает ответственным за нарушения прав человека, аналогично Закону Магнитского от 2012 года в Соединенных Штатах.
Новый режим санкций позволит ЕС быстрее вводить санкции в отношении конкретных лиц в любой точке мира, замораживая их активы и запрещая им въезд в ЕС.
Фон дер Ляйен обвинила  Россию в «систематических попытках устранить продемократических противников у себя дома и во всем регионе». Она сказала, что неправильно думать, что газопровод «Северный поток - 2» между Германией и Россией поможет улучшить напряженные отношения между ЕС и Россией.
По ее словам, ничто не может оправдать запугивание Турцией Греции и Кипра в Восточном Средиземноморье в споре по поводу энергоресурсов. «Турция есть и всегда будет важным соседом. Но несмотря на географическую близость,  расстояние между нами, кажется, увеличивается», - сказал фон дер Ляйен Европейскому парламенту.