Պաուլ Էրլիխի անվանՊատվաստանյութերի եւ կենսաբժշկական դեղամիջոցների մշակման գերմանական ինստիտուտը (PEI) երկրում կորոնավիրուսի պատվաստանյութի առաջին գրանցումը ակնկալում է 2020թ․ վերջին-2021թ․ սկզբին: Այս մասին շաբաթ օրը NTV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է PEI-ի ղեկավար Կլաուս Ցիխուտեկը:
Էրլիխի ինստիտուտը Գերմանիայում պատասխանատու է համապատասխան բժշկական ապրանքների թույլատրման եւ վերահսկման համար:
«Մենք ակնկալում ենք առաջին գրանցմանը այս տարվա վերջին-հաջորդ տարվա սկզբին»,- ասել է Ցիխուտեկը: Նա հիշեցրել է, որ այժմ Գերմանիայում պատվաստանյութերի մշակման ինը նախագիծ գտնվում է կլինիկական փորձարկումների երրորդ փուլում:
Ցիխուտեկն ընդգծել է, որ նույնիսկ պատվաստանյութի գրանցումից հետո կանցնի «մի քանի ամիս», մինչ այն հասանելի լինի բնակչության լայն շրջանակներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ ԱՀԿ-ի տվյալների, այժմ ամբողջ աշխարհում կա կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելու շուրջ 170 նախագիծ: Օգոստոսի 11-ին Ռուսաստանն աշխարհում առաջինն է գրանցել կորոնավիրուսի պատվաստանյութը, որը ստացել է «Սպուտնիկ V» անվանումը: Դեղը մշակվել է Գամալեյի անվան կենտրոնի կողմից։ Այն հիմնված է արդեն իսկ հայտնի հարթակի վրա, որտեղ ստեղծվել են մի շարք պատվաստանյութեր: Ինչպես նշել են առողջապահության նախարարությունում, նման դեղամիջոցների օգտագործման փորձը ցույց է տալիս, որ դրանք ի վիճակի են երկարաժամկետ՝ մինչեւ երկու տարով իմունիտետ ապահովել:

Германский Институт разработки вакцин и биомедицинских лекарственных средств имени Пауля Эрлиха (PEI) ожидает первой регистрации в стране вакцины от коронавируса в конце 2020 - начале 2021 года. Об этом сообщил в субботу руководитель PEI Клаус Цихутек в интервью телеканалу NTV.
Институт Эрлиха отвечает в ФРГ за допуск и контроль соответствующих медицинских продуктов.
«Мы рассчитываем на первую регистрацию в конце этого года - начале следующего», - сказал Цихутек. Он напомнил, что сейчас в Германии девять проектов по разработке вакцины проходят третью стадию клинических испытаний.
Цихутек подчеркнул, что даже после регистрации вакцины пройдет «несколько месяцев» прежде, чем она станет доступной для широких слоев населения, передает ТАСС. https://tass.ru/
По данным ВОЗ, сейчас во всем мире существует около 170 проектов по разработке вакцины от коронавируса. Россия 11 августа первой в мире зарегистрировала вакцину от коронавируса, которая получила название «Спутник V». Препарат был разработан центром им. Гамалеи. Он основан на уже известной платформе, на которой создали еще ряд вакцин. Как отметили в Минздраве, опыт применения подобных препаратов показывает, что они способны давать длительный иммунитет - до двух лет.