2020-ի առաջին եռամսյակում արտահանման հիմնական մասը՝ 11,8 մլրդ դրամի կամ ընդհանուր արտահանման 69,9%-ը, կազմել են հանքային արտադրանքները: Այս մասին, ի պատասխան NEWS.am-ի գրավոր հարցման, հայտնել են Արցախի էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Երկրորդ տեղում թանկարժեք քարերն ու մետաղներն են (3,1 մլրդ դրամ, 18,6%),
երրորդ տեղում` պատրաստի սննդամթերքը (571.9 մլն դրամ, 3.4%),
չորրորդ տեղում` կենդանիները եւ կենդանական ծագման ապրանքները (430 մլն դրամ, 2.5%):
2020թ․ առաջին եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Արցախից ապրանքների արտահանումը նվազել է գրեթե 20%-ով՝ կազմելով 16,9 մլն դրամ՝ 2019թ․ հունվար-մարտ ամիսների 21,3 մլն դրամի դիմաց:
Ներմուծումը նվազել է 7,5%-ով եւ 2020թ․ հունվար-մարտ ամիսներին կազմել է 35,5 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում 38,7 մլն դրամի դիմաց:

In response to an inquiry from Armenian News-NEWS.am, the press service of the Ministry of Economy of Artsakh (Nagorno-Karabakh) reported that the main part of exports in the first quarter of 2020 (AMD 11,800,000,000 or 69.9% of total exports) comprised mineral products, followed by precious stones and metals (AMD 3,100,000,000, 18.6%), fabricated foods (AMD 571,900, 3.4%) and animals and products of animal origin (AMD 430,000,000, 2.5%).
In the first quarter of 2020, compared with the same period of the previous year, exports of products from Artsakh dropped by almost 20%, making up AMD 16,900,000, compared with AMD 21,300,000 between the months of January and March 2019.
Imports dropped by 7.5% and made up AMD 35,500,000 between the months of January and March 2020, compared with AMD 38,700,000 in the same period of the previous year.