2020-ի առաջին եռամսյակում արտահանման հիմնական մասը՝ 11,8 մլրդ դրամի կամ ընդհանուր արտահանման 69,9%-ը, կազմել են հանքային արտադրանքները: Այս մասին, ի պատասխան NEWS.am-ի գրավոր հարցման, հայտնել են Արցախի էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Երկրորդ տեղում թանկարժեք քարերն ու մետաղներն են (3,1 մլրդ դրամ, 18,6%),
երրորդ տեղում` պատրաստի սննդամթերքը (571.9 մլն դրամ, 3.4%),
չորրորդ տեղում` կենդանիները եւ կենդանական ծագման ապրանքները (430 մլն դրամ, 2.5%):
2020թ․ առաջին եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Արցախից ապրանքների արտահանումը նվազել է գրեթե 20%-ով՝ կազմելով 16,9 մլն դրամ՝ 2019թ․ հունվար-մարտ ամիսների 21,3 մլն դրամի դիմաց:
Ներմուծումը նվազել է 7,5%-ով եւ 2020թ․ հունվար-մարտ ամիսներին կազմել է 35,5 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում 38,7 մլն դրամի դիմաց:

Основу экспорта в первом квартале 2020 года составили минеральные продукты – 11,8 млрд. драмов, или 69,9% от общего экспорта. Об этом в ответ на письменный запрос Новости Армении - NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства экономики Арцаха.
На втором месте - драгоценные камни и металлы (3,1 млрд. драмов, 18,6%),
на третьем - готовая пищевая продукция (571,9 млн. драмов, 3,4%),
на четвертом - животные и продукция животного происхождения (430 млн. драмов, 2,5%).
В первом квартале 2020 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт товаров из Арцаха сократился почти на 20%, составив 16,9 млн. драмов против 21,3 млн. драмов за январь-март 2019 года.
Импорт сократился на 7,5% и составил за январь-март 2020 года 35,5 млн. драмов против 38,7 млн. драмов за тот же период прошлого года.