Կիպրական կարգավորման շուրջ բանակցություններն անհարժեշտ է անցկացնել՝ հիմնվելով երկու պետությունների գոյության վրա, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Այսօր Կիպրոսում ապրում է երկու ժողովուրդ, կա երկու առանձին պետություն: Լուծման մասին բանակցությունները պետք է անցկացվեն երկու առանձին պետությունների հիման վրա»,-ասել է Էրդողանը Հյուսիսային Կիպրոս իր այցի ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Թուրքիան՝ որպես կիպրական հարցի կարգավորման երաշխավոր երկիր, «այլեւս չի հանդուրժի դիվանագիտական խաղեր»՝ նկատի ունենալով կիպրական շելֆում ածխաջրածինների տեղանքի երկրաբանական հետախուզությունը:
«Արեւելյան Միջերկրական ծովում ոչ մի քայլ չի կարող հանգեցնել խաղաղության եւ կայունության առանց մեր երկրի եւ Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության արդար շահերը հաշվի առնելու»,-հավելել է Թուրքիայի առաջնորդը:

Переговоры по кипрскому урегулированию необходимо проводить, основываясь на существовании на Кипре двух государств, заявил президент Турции Тайип Эрдоган., сообщает РИА Новости.
«Сегодня на Кипре живут два народа, есть два отдельных государства. Переговоры о решении (кипрской проблемы – ред.) должны проходить на основе двух отдельных государств», - сказал Эрдоган в ходе визита на Северный Кипр.
Он добавил, что Турция, как страна-гарант по кипрскому урегулированию, «больше не потерпит дипломатических игр», имея в виду геологоразведку месторождений углеводородов на кипрском шельфе.
«Ни один шаг в Восточном Средиземноморье без учета справедливых интересов нашей страны и ТРСК не может привести к миру и стабильности», - добавил турецкий лидер.