Եվրամիության անդամները քննարկել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հեռանալուց հետո անդրատլանտյան հարաբերությունների «վերսկսման ու վերակենդանացման» հնարավորությունը, հայտնում է Reuters-ը:
ԵՄ 27 երկրների դեսպանները ուսումնասիրել են քաղաքական այն հինգ ոլորտները, որոնցում նրանք համագործակցության ավելի շատ հնարավորություններ են տեսնում Ջո Բայդենի կողմից պաշտոնը ստանձնելուց հետո:
«Նոր վարչակազմը եւ նոր կոնգրեսը ԵՄ-ին հնարավորություն են տալիս վերականգնել եւ ակտիվացնել ռազմավարական գործընկերությունը Միացյալ Նահանգների հետ` ելնելով փոխադարձ շահերից»,- ասվում է բանագնացների համար պատրաստված փաստաթղթում: «ԵՄ-ն պետք է համաձայնեցնի մի շարք հատուկ գերակայություններ, որոնց համար պետք է ներգրավել ԱՄՆ նոր ղեկավարությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Չնայած ԵՄ անդամների տարաձայնություններին՝ հիմնական ուղղությունների շուրջ լայն համաձայնություն է ձեռք բերվել, հայտարարել է ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Դրանց թվում են՝ առողջապահությունը, ներառյալ COVID-19 համավարակի դեմ պայքարը, տնտեսության վերականգնման արագացումը, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, խաղաղության եւ անվտանգության խթանումը եւ ընդհանուր արժեքների պահպանումը:
Ակնկալվում է, որ ԵՄ առաջնորդները անդրատլանտյան հարաբերությունների հարցը կքննարկեն դեկտեմբերի 10-11-ը կայանալիք գագաթաժողովում:
Եվրահանձնաժողովը եւ ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայությունը պատրաստել են եւս մեկ փաստաթուղթ, որը կվերականգնի կապերը ընդհանուր ճակատներում, ներառյալ թվային կարգավորումը, եւ կքննարկի Չինաստանին հակազդելու հնարավորությունները:
ԵՄ եւ Եվրահանձնաժողովի կառավարությունների ռազմավարություններն ընդգծում են Եվրոպայում լավատեսությունն այն բանի վերաբերյալ, որ Բայդենի նախագահությունը կլիմայի փոփոխության, միջուկային զենքի տարածման եւ մարդու իրավունքների դեմ պայքարում ԵՄ առաջնահերթությունները ամրապնդող նոր շրջանի մասին է ազդարարելու:

European Union members discussed the possibility of resuming and revitalizing transatlantic relations after the departure of US President Donald Trump, Reuters reported.
The ambassadors of the 27 EU member states examined five policy areas in which they see more opportunities for cooperation since the inauguration of Joe Biden.
The new administration and the new congress provide the EU with an opportunity to renew and intensify its strategic partnership with the US, based on mutual interests, the document prepared for the envoys reads. The EU should agree on a set of specific priorities on which the new US leadership should be involved, the message says.
Despite disagreements among EU members, a broad agreement was reached on the main areas, an EU official said.
EU leaders are expected to discuss transatlantic relations at the December 10-11 summit.
The European Commission and the EU's foreign policy service have prepared another document that will restore ties on common fronts, including digital regulation, and consider the possibilities of countering China.
The strategies of the EU and European Commission governments underline optimism in Europe that the Biden presidency will herald a new chapter reinforcing EU priorities in the fight against climate change, nuclear proliferation, and human rights.