Իտալիայի ոստիկանությունն անցկացրել է գործողություն հանցավոր խմբավորման գործունեությունը բացահայտելու ուղղությամբ, որը զբաղվել է միգրանտների անօրինական տեղափոխմամբ, հաղորդում է Euronews-ը:
Ամբողջ երկրում ձերբակալվել է 19 մարդ: Այդ մասին շաբաթ հայտարարել է Իտալիայի ներքին գործերի նախարարությունը: Ձերբակալվածների շրջանում ոչ միայն Իտալիայի, այլ նաեւ Իրաքի եւ Աֆղանստանի քաղաքացիներ են:
Խուզարկության ժամանակ բռնագրավվել են հեռախոսներ եւ համակարգիչներ, ինչպես նաեւ 25 000 եվրո կանխիկ գումար: ՆԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ խմբավորումն ունեցել է բազաներ Բարիում, Թուրինում, Միլանում եւ Բենթիմիլյեում: Խոշոր գումարի դիմաց դրա անդամները կազմակերպում էին Իտալիայում կամ ուրիշ եվրոպական երկրներում անօրինական միգրանտների մուտքը. այսպես. Աֆղանստանից, Պակիստանից կամ Իրանից ճանապարհորդության համար անհրաժեշտ էր վճարել շուրջ 6000 եվրո մեկ անձի համար:
Ձերբակալություններն իրականացվել էին հետաքննությունների արդյունքում, որոնք անցկացվել են 2018 թվականից, երբ Իտալիայի հարավային ափերի մոտ ժամանող միգրանտների հոսքը խիստ աճել էր:

Итальянская полиция провела операцию по пресечению деятельности преступной группировки, занимавшейся незаконной переправкой мигрантов, сообщает Euronews.
По всей стране были арестованы 19 человек. Об этом объявило в субботу министерство внутренних дел Италии. Среди арестованных - не только граждане Италии, но также Ирака и Афганистана.
Во время обыска были изъяты телефоны и компьютеры, а также 25000 евро наличными. В заявлении МВД говорится, что группировка имела в частности базы в Бари, Турине, Милане и Вентимилье. В обмен на крупные суммы денег её члены организовывали нелегальный въезд мигрантов в Италию или другие европейские страны: так, за путешествие из Афганистана, Пакистана или Ирана нужно было заплатить около 6000 евро за человека.
Аресты были проведены на основании результатов расследования, которое велось с 2018 года: после того, как поток мигрантов, прибывающих к южным берегам Италии - в частности, на остров Сицилию - сильно возрос.