Առաջին անգամ գերմանական հետախուզությունը հսկողության տակ է առել կառավարության` կորոնավիրուսի հետ կապված սահմանափակումների դեմ բողոքող մի խումբ ցուցարարներին` շարժման մեջ ծայրահեղ աջ ծայրահեղականների աճող ազդեցության մասին նախազգուշացումներից հետո, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով տեղական լրատվամիջոցները:
Բադեն-Վյուրթեմբերգի ներքին հետախուզական ծառայությունը հսկողության տակ է առել Querdenken 711 կոչվող խումբը, հայտնում է Spiegel-ը` վկայակոչելով աղբյուրներն անվտանգության մարմիններում:
Querdenken 711-ը հիմնադրվել է Շտուտգարտում եւ ամբողջ երկրում բողոքի ցույցերն առաջ տանող շարժման աղբյուրն է համարվում:
Թերթը գրում է, որ ուժայիններին հատկապես անհանգստացրել է ցուցարարների` Ամանորի նախօրեին Բեռլինում մեծ ցույց կազմակերպելու կոչերը, որն անցկացվում է ծայրահեղ աջ Reichsbuerger շարժման կողմից:
Reichsbuerger-ի (Ռեյխի քաղաքացիներ) անդամները ժամանակակից Գերմանիան որպես օրինական պետություն չեն ճանաչում եւ պնդում են, որ «գերմանական ռեյխը» դեռ կենդանի է` չնայած նացիստական Գերմանիայի պարտությանը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում:

Немецкая разведка впервые взяла под наблюдение группу протестующих против правительственных ограничений на коронавирус после предупреждений о растущем влиянии ультраправых экстремистов в движении, сообщает Reuters со ссылкой на местные СМИ.
Служба внутренней разведки земли Баден-Вюртемберг сделала группу под названием «Querdenken 711» объектом наблюдения, сообщил Spiegel со ссылкой на источники в безопасности.
«Querdenken 711» была основана в Штутгарте и считается источником движения, продвигающего митинги протеста по всей стране.
Газета пишет, что органы безопасности были особенно встревожены призывами протестующих к большому митингу в Берлине в канун Нового года, который проводится крайне правым движением Reichsbuerger.
Члены Reichsbuerger (Граждане Рейха) не признают современную Германию как законное государство и настаивают на том, что «Немецкий Рейх» все еще жив, несмотря на поражение нацистской Германии во Второй мировой войне.