Շվեդիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր շտամով վարակման դեպք, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Շվեդիայի առողջապահության գործակալությանը:
COVID-19-ի նոր տեսակը հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայից Սուրբ Ծննդյան կապակցությամբ ժամանակ ճանապարհորդի մոտ:
Հայտնի է, որ վարակվածը մեկուսացվել է: Նոր դեպքեր դեռեւս գրանցված չեն:
Իր հերթին El Mundo իսպանական թերթը հաղորդում է նոր կորոնավիրուսով վարակման չորս դեպքի մասին:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ երեք վարակվածները միեւնույն ընտանիքի անդամներ են՝ ամուսիններ եւ նրանց դուստրը: Նրանք բոլորը, ինչպես ենթադրվում է, վարակվել են բարեկամից, որը վերջերս ժամանել էր Մեծ Բրիտանիայից: Վերադառնալուց հետո երիտասարդը հանձնել էր թեստ, որը հայտնաբերել էր նրա մոտ կորոնավիրուս: Ավելի ուշ հիվանդանոց էին դիմել նրա ընտանիքի անդամները, որոնց մոտ հայտնաբերվել էր հենց «բրիտանական շտամը»:
Ենթադրաբար, երիտասարդը նույնպես վարակված էր կորոնավիրուսի նոր տեսակով, սակայն հակագենների թեստի միջոցով դա հնարավոր չէ հաստատել:
Կորոնավիրուսի նոր շտամով վարակման եւս մեկ վարակակիր են հայտնաբերել, որը Լոնդոնից Մադրիդ էր ժամանել դեկտեմբերի 20-ին: Այդ դեպքը կապված չէ նախորդի հետ:
Բացի այդ, բժիշկները դեռեւս սպասում են եւս երեք ՊՇՌ թեստի արդյունքի՝ կասկածելով կորոնավիրուսի նոր շտամը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Швеции выявили один случай заражения новым штаммом коронавируса, сообщает Reuters со ссылкой на агентство здравоохранения Швеции.
Новый вариант COVID-19 был обнаружен у путешественника, прибывшего из Великобритании на Рождество.
Известно, что заразившийся был изолирован. Новых случаев пока не зафиксировано.
В свою очередь испанская газета El Mundo сообщает о выявлении четырех случаев заражения новой разновидностью коронавируса COVID-19.
Согласно информации издания, трое зараженных - это члены одной семьи, муж с женой и их дочь. Все они, как предполагается, заразились от родственника, которой недавно прилетел из Великобритании. После возвращения молодой человек сдал тест, который выявил у него заражение коронавирусом. Позднее в больницу обратились члены его семьи с симптомами заражения, и им сделали ПЦР-тест, выявивший именно «британский штамм».
Предположительно, молодой человек также болеет новой разновидностью коронавируса, однако с помощью теста на антиген это подтвердить невозможно, поэтому без результатов ПЦР-тестов медики не берутся утверждать это наверняка.
Еще одно заражение новой разновидностью коронавируса выявили у человека, прилетевшего из Лондона в Мадрид 20 декабря. Этот случай не связан с предыдущим.
Кроме того, пока медики ждут результатов по еще трем ПЦР-тестам с подозрением на заражение новым штаммом, передает «Интерфакс».