Սերբական ոստիկանությունն օպերատիվ տեղեկություն ունի, որ հունվարի 27-ին` Բելգրադում սերբական միջնադարյան պետության հիմնադիր Ստեֆան Նեմանի հուշարձանի բացման օրը, երկրի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի դեմ մահափորձ էր նախապատրաստվել: Այս մասին երկուշաբթի գիշերը Pink ալիքի եթերում հայտարարել է քրեական ոստիկանության վարչության պետ Բոգդան Պուշիչը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Պուշիչի խոսքով` հուշարձանի բացման արարողությանն «ավելի քան 850 հատուկ ջոկատային է ներկա գտնվել, քանի որ հետախուզական տվյալները վկայում էին, որ նրա դեմ մահափորձ է կատարվելու»:
Իրենց հերթին, փետրվարի 4-ին Սերբիայի իրավապահները Բելգրադում հատուկ օպերացիայի ընթացքում բերման են ենթարկել կազմակերպված հանցավոր խմբի 17 անդամի: Հաղորդվում է, որ կազմակերպված հանցավոր խումբը որպես ֆուտբոլասերների խումբ է քողարկվել, ուստի խուզարկություններ եւ ձերբակալություններ են տեղի ունեցել նաևեւ «Ռայկո Միտիչ» եւ «Պարտիզան» մարզադաշտերում: Սերբիայի ՆԳՆ-ի փոխանցմամբ` խմբին պատկանող բնակարաններում երկու դիպուկահար հրացան է հայտնաբերվել: Ձերբակալվածները մեղադրվում են դաժան սպանությունների, շորթումների, առեւանգումների, թմրանյութերի վաճառքի մեջ: Սերբիայի նախագահի դեմ մահափորձին ձերբակալվածների մասնակցության վերաբերյալ վերջնական հաստատում դեռ չի ստացվել, հետաքննությունը շարունակվում է:
2020-ի հոկտեմբերի 20-ին Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչն ազգին ուղղված իր ուղերձում պատերազմ էր հայտարարել մաֆիային: Նա շեշտել էր, որ կրիմինալին «չի հաջողվի հաղթել պետությանը»:
Վերջին ամիսների ընթացքում Բելգրադում մի շարք պատվերով սպանություններ են իրականացվել: 2020 թվականի սեպտեմբերի 13-ին մահափորձի զոհ էր դարձել կրիմինալ հեղինակություն Ստրահինյա Ստոյանովիչը դարձավ, նրա ավտոմեքենան պայթեցվել էր Բելգրադի կենտրոնում: Ավելի ուշ մեկ այլ պատվերով սպանություն էր տեղի ունեցավ Բելգրադի ամենահայտնի «Ուշչե» առեւտրի կենտրոն: Այնուհետև Նոր Բելգրադի էլիտար տներից մեկում իր տան ստորգետնյա կայանատեղում մի տղամարդու էին գնդակահարել, ով, ըստ նախնական տեղեկությունների, կապված էր մաֆիայի հետ:

Полиция Сербии располагает оперативными данными о том, что на президента страны Александара Вучича готовилось покушение 27 января, в день открытия памятника основателю средневекового сербского государства Стефану Немане в Белграде. Об этом сообщил в эфире канала Pink в ночь на понедельник начальник управления криминальной полиции Богдан Пушич, передает ТАСС
По словам Пушича, во время церемонии открытия памятника там находилось «свыше 850 спецназовцев, чтобы обезопасить президента в связи с тем, что данные разведки указывали, что на него попытаются совершить покушение».
В свою очередь 4 февраля сотрудники правоохранительных органов Сербии задержали 17 членов организованной преступной группы (ОПГ) в ходе спецоперации в Белграде. Сообщается, что ОПГ маскировалось под группировки футбольных болельщиков, поэтому обыски и задержания также прошли на стадионах «Райко Митич» (домашняя арена клуба «Црвена звезда») и «Партизан». По данным МВД Сербии, в квартирах, принадлежащих группировке, были обнаружены две снайперские винтовки. Задержанные обвиняются в жестоких убийствах, вымогательстве, похищениях, торговле наркотиками. Окончательно подтвержденных данных о причастности задержанных к покушению на сербского президента пока не поступало, идет следствие.
20 октября 2020 года президент Сербии Александар Вучич в специальном обращении к нации объявил войну мафии. Он подчеркнул, что криминалу «не удастся победить государство».
На протяжении последних месяцев в Белграде был совершен ряд заказных убийств. 13 сентября 2020 года жертвой покушения стал криминальный авторитет Страхиня Стоянович, его автомобиль был взорван во время движения в центре Белграда. Позднее еще одно заказное убийство произошло на подземной парковке в самом популярном торговом центре Белграда «Ушче». Затем в одном из элитных домов в Новом Белграде на подземной парковке своего дома был застрелен мужчина, который, согласно предварительной информации, был связан с мафией.