Հաքերներին հաջողվել է հեռակա կարգով վերահսկողության տակ առնել 15 000 բնակիչ ունեցող Օլդսմար ոչ մեծ քաղաքի ջրամատակարարման համակարգը (Ֆլորիդա, Պինելաս շրջան): Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, չարագործները երեք-հինգ րոպեով ջրի մեջ բարձրացրել են հիմնայնության մակարդակը:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ շրջանի շերիֆ Բոբ Գուալտյերին ասել է, որ հարձակումը կասեցվել է նախքան հարձակվողները կարող էին լուրջ վնաս հասցնել՝ աշխատակիցը նկատել է, որ ինչ-որ մեկը համակարգիչ է մուտք գործել: Սակայն նատրիումի հիդրօքսիդի՝ կոյուղու մաքրման հիմնական բաղադրիչի պարունակությունը արդեն հասցրել են փոխել` միլիոնից 100 մասնիկից հասցնելով միլիոնից 11 100 մասնիկի:
Սրանք վտանգավոր չափաբաժիններ են, եւ բնակիչները կտուժեին, եթե քիմիական նյութերը հասնեին նրանց տները, սակայն դրա համար կպահանջվեր 24-36 ժամ: Ֆլորիդայից սենատոր Մարկո Ռուբիոն Twitter-ում գրել է, որ ջրամատակարարման համակարգը թունավորելու փորձը պետք է դիտարկել որպես «ազգային անվտանգության խնդիր»:
Ջրամաքրման կայանի վրա նման կիբեռհարձակումների ռիսկերը, որոնք կարող են աղտոտել քաղաքի ջուրը, վաղուց արդեն մտահոգում են կիբեռանվտանգության մասնագետներին: Բանն այն է, որ ողջ Միացյալ Նահանգներում ջրատարների, ինչպես նաեւ ամբարտակների եւ նավթագազատարների օպերատորները արագորեն տեղափոխվում են թվային համակարգեր։ Դա թույլ է տալիս ինժեներներին եւ կապալառուներին հեռավոր աշխատանքային կայաններից վերահսկել տարբեր քիմիական նյութերի ջերմաստիճանը, ճնշումը եւ մակարդակները: Բայց փորձագետները նախազգուշացնում էին, որ հաքերները նույնպես կարող են հեռավար հասանելիություն ստանալ:
Նման կերպ անցյալ տարի համավարակի եւ ինքնամեկուսացման պայմաններում Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ կապված հաքերները Իսրայելի ջրամատակարարումը կոտրելու անհաջող փորձ էին կատարել, դրան հետեւել էր հայելային պատասխան: Ընդհանրապես, նման հարձակումները սկսվել են առնվազն 2007թ., երբ ԱՄՆ-ը եւ Իսրայելը հեռակա կարգով շարքից հանել էին շուրջ հազար ցենտրիֆուգներ ուրանի հարստացման համար Նետենզե (Իրան) միջուկային կայանում: Եւ վեց տարի անց իրանցի հաքերներին բռնել էին Նյու Յորքում՝ Մանհեթենից գրեթե 50 կիլոմետր հյուսիս, փոքր ամբարտակի մանիպուլացման ժամանակ, գրում է Naked-Science-ը:
Մասնագետները նշում են, որ ամենաշատը պետք է վախենալ հենց ոչ մեծ քաղաքային համակարգերի դեմ ոտնձգություններից, ինչպիսին է, օրինակ, Օլդսմարում ջրամատակարարման համակարգը: Խոշոր կոմունալ ծառայությունները սովորաբար ունենում են համալիր պաշտպանություն։
Օլդսմարի իշխանություններն արդեն որոշում են կայացրել անջատել նման ենթակառուցվածքների հեռավար հասանելիությունը: Ով է իրականացրել հարձակումը, դեռ պարզ չէ: Ավելին, հայտնի չէ` հաքերները արտասահմանում են եղել թե ԱՄՆ-ում: Միգուցե մեղավորները դեռահասներ են եղել, ովքեր պարզապես անելիք չեն ունեցել, կամ դժգոհ աշխատակիցներ կամ այլ պետություն: Այժմ կասկածյալների որոնումներով կզբաղվի ՀԴԲ-ն եւ Գաղտնի ծառայությունը:

Хакерам удалось удаленно взять под контроль систему водоснабжения небольшого города Олдсмар с населением в 15 тысяч человек (округ Пинеллас, штат Флорида). Как сообщает Bloomberg, злоумышленники на три-пять минут повысили уровень содержания щелочи в воде.
На пресс-конференции окружной шериф Боб Гуалтьери заявил, что атаку пресекли до того, как взломщики смогли нанести серьезный ущерб: сотрудник заметил, что кто-то получил доступ к компьютеру. Однако содержание гидроксида натрия — основного компонента в очистителе канализации — уже успели изменить с 100 частей на миллион до 11 100 частей на миллион.
Это опасные дозировки, и жители бы пострадали, если бы химикаты достигли их домов: однако на это потребовалось бы от 24 до 36 часов. Сенатор Марко Рубио от Флориды на своей странице в твиттере подчеркнул, что попытку отравить систему водоснабжения следует рассматривать как «вопрос национальной безопасности».
Риски подобных кибератак на водоочистное сооружение, которые могут загрязнить городскую воду, давно вызывают опасения у экспертов по кибербезопасности. Дело в том, что по всем Соединенным Штатам операторы водопроводных станций, а также плотин и нефте- и газопроводов ускоренно переходят на цифровые системы: это позволяет инженерам и подрядчикам контролировать температуру, давление и уровни различных химикатов с удаленных рабочих станций. Но специалисты предупреждали, что дистанционный доступ могут получить в том числе хакеры.
Аналогичным образом в прошлом году, в самый разгар пандемии и самоизоляции, хакеры, связанные с Корпусом стражей исламской революции Ирана, предприняли неудачную попытку взломать систему водоснабжения Израиля: за этим последовал зеркальный ответ. Вообще, свое начало подобные атаки берут как минимум с 2007 года, когда Соединенные Штаты и Израиль удаленно вывели из строя около тысячи центрифуг для обогащения урана на ядерном объекте в Нетензе (Иран). А спустя шесть лет иранских хакеров поймали на манипулировании небольшой плотиной в Нью-Йорке, почти в 50 километрах к северу от Манхэттена, пишет Naked-Science.
Эксперты отмечают, что больше всего стоит опасаться посягательств как раз на небольшие муниципальные системы — подобные системе водоснабжения в Олдсмаре. В то время как крупные коммунальные предприятия обычно имеют комплексные средства защиты, более мелкие предприятия водоснабжения, поставщики и производители электроэнергии могут этим не располагать
Власти Олдсмара уже приняли решение отключить удаленный доступ к таким инфраструктурам. Кто осуществил атаку — до сих пор не ясно. Более того, не известно, находились хакеры за границей или же в США. Вероятно, виновниками могут быть подростки, которым просто нечем заняться, недовольный сотрудник или другое государство. Теперь поиском подозреваемых займутся ФБР и Секретная служба.