ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հերթական ապացույցներն է ներկայացրել Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ: Նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Հերթական ապացույցները Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ:
Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական ուղեձները Հայաստանի ու հայերի մասին՝
1) մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին (նկատի ունի հայերին): Նրանք տեսնում են, որ մենք իրենց դաս ենք տալիս, որը նրանք երբեք չեն մոռանա.
2) նրանք ո´չ խիղճ ունեն, ո´չ բարոյականություն.
3) նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն.
4) 30 տարի այն (նկատի ունի Արցախը և մանավորապես` Ֆիզուլին [Վարանդան]) եղել է վայրի հրեշների ձեռքում, վայրի գազանների ձեռքում, շակալների ձեռքում.
5)Ֆիզուլիի մնացորդները հայկական ֆաշիզմի ցուցադրությունն են և վկայում են հայկական ֆաշիզմի մասին:
6) կարծես վայրի ցեղ էր տիրել քաղաքին.
7) մենք պետք է տանենք ավելի ուժեղ պայքար Հայաստանի դեմ ու ավելացնենք պայքարի կշիռը: Մենք այն մեկուսացրել ենք միջազգային և տարածաշրջանային բոլոր ծրագրերից:
Այս նույն բառերն են օգտագործում նաև ադրբեջանական զինվորականները հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց սպանության, նրանց խոշտանգելու ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու տեսանյութերում:
Մանրամասներն արտացոլված են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում, որ վերաբերում է Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելության խոսքին և թշնամանքին` որպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի պատճառներ»:

Защитник прав человека Армении Арман Татоян представил очередные доказательства о государственной политике армянофобии в Азербайджане и глубинных корнях вражды по отношению к армянам на этнической основе.
«Очередные доказательства о государственной политике армянофобии в Азербайджане и глубинных корнях вражды по отношению к армянам на этнической основе.
Официальные обращения президента Азербайджана об Армении и армянах:
Мы продолжим прогонять этих лжецов (имеет в виду армян). Они видят, что мы преподаем им урок, который они никогда не забудут
У них нет ни совести, ни порядочности!
У них даже нет мозга
30 лет он (Карабах, и, в частности, Физули (Варанда) был в руках у чудовищ, диких зверей, в руках у шакалов
Остатки Физули являются демонстрацией армянского фашизма и свидетельствуют об армянском фашизме
Кажется, будто городом управляло дикое племя
Мы должны вести более ожесточенную борьбу с Арменией и увеличить вес борьбы. Мы изолировали ее от всех международных и региональных программ.
Те же самые слова используют также азербайджанские солдаты в видео убийств, пыток и демонстрации бесчеловечного отношения  к военнослужащим и гражданским лицам армянской стороны.
Подробности изложены во внеочередном совместном докладе 2020 года Защитников прав человека Армении и Арцаха, который касается слова ненависти и вражды в отношении этнических армян в Азербайджане, как причинах пыток и бесчеловечного обращения во время войны  со стороны азербайджанских вооруженных сил на основании этнической принадлежности», - написал Арман Татоян.