Հոլանդական հետախուզության փաստաթուղթը վկայում է կապի մասին  Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Նիդեռլանդներում սալաֆիների ակտիվացման միջեւ, հայտնում է Nederlandse Omroep Stichting-ը (NOS):
Դեռ գաղտնի պահվող զեկույցում Հոլանդիայի ահաբեկչության դեպ պայքարի եւ անվտանգության ազգային համակարգողը (NCTV) գնահատում է, որ Էրդողանի` «իսլամացման» նպատակները Թուրքիայում թուրք-հոլանդական ասոցիացիաների միջոցով տարածվում են Նիդեռլանդների թուրքական համայնքի վրա:
30 էջանոց փաստաթղթի համաձայն` թուրքական սալաֆիական կազմակերպություններն «ամուր կապեր» ունեն Նիդեռլանդներում թուրքական կազմակերպությունների, մասնավորապես` թուրք-հոլանդական երիտասարդական կազմակերպությունների հետ: Այդ խմբերը, իրենց հերթին, փոխգործակցում են սալաֆիների հետ կապված քարոզիչների հետ սոցցանցերում, որտեղ նրանք փառաբանում են ընկած ջիհադիստներին եւ կիսում են հակաարեւմտյան և հակասեմական հաղորդագրություններով: Փաստաթղթի մի բաժնում, որը վերնագրված է «Էրդողանի իսլամացման ռազմավարությունը. սալաֆիների առավելությունները», նշվում է, որ Թուրքիայի նախագահը սալաֆիների համար տեղ է հատկացրել Թուրքիայում, քանի որ կոնսոլիդացրել է իր քաղաքական իշխանությունը: Դրանում հատուկ ընդգծվում է Թուրքիայի հարաբերությունները որոշակի խմբակցությունների հետ, այդ թվում` Հայաթ Թահրիր ալ-Շամի (ՀԹՇ) հետ Սիրիայում, եւ պնդվում է, որ Էրդողանը «հնարավորություններ է ընձեռել» այլ իսլամիստական ​​ռազմատենչ շարժումներին, այդ թվում` ռեյդերների մեծ արեւելյան իսլամական ճակատին (IBDA-C): Զեկույցի վերլուծաբաններն առավել լրջորեն քննարկել են կապն Էրդողանի դիրքորոշման եւ 2019 թվականին Ուտրեխտում տրամվայի վրա հարձակման միջեւ: Այն պնդում է, որ Էրդողանի կողմից նորզելանդական Քրայսթչերչում ահաբեկչության հիշատակումը եւ ընդհանուր հակաարեւմտյան հռետորաբանությունը որոշակի դեր են խաղացել Հեքման Թանիսի «գործելու պատրաստակամության» հարցում: 2019 թվականի մարտի 18-ին Նիդեռլանդների Ուտրեխտ քաղաքում տրամվայի գնդակոծման արդյունքում երեք մարդ էր զոհվել, յոթ մարդ վիրավորվել էր: Ավելի ուշ հարձակման համար դատապարտվել էր 37-ամյա թուրք Թանիսը:
Հոլանդական HP/De Tijd ամսագիրը նշում է, որ վերլուծաբանները NCTV-ի ներսում եւ դրսում համակարծիք չեն այն հարցում, թե որքանով է ամուր կապն Էրդողանի հռետորաբանության եւ Ուտրեխտում հարձակման միջեւ: Թանիսի համախոհ համարվող քարոզիչներից մեկը` Մեթին Կապլանը, Էրդողանին «Ամերիկայի շուն» էր անվանել: Թուրքիայում եւ ԱՄՆ-ում IBDA-C-ն ընդգրկված է ահաբեկչական խմբավորումների ցանկում:
NCTV-ն HP/De Tijd-ին տված մեկնաբանության մեջ զեկույցը բնութագրել է որպես «վերլուծականորեն չհասունացած», ինչը նշանակում է, որ այն կառավարության ավարտուն հետախուզական արտադրանք չէ: Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ նպատակներից մեկը տեղական համայնքապետարանների հետ աշխատելն է` կանխելու համար հոլանդացի թուրքերի արմատականացումը, այլ ոչ թե նրանց թիրախավորելու որպես խմբի: Նիդեռլանդներում զեկույցն, այնուամենայնիվ, առաջացրել է որոշ բացասական արձագանք, քանի որ հոլանդացի քաղաքական գործիչները բացատրություն են պահանջում զեկույցի կապակցությամբ:
Սոցիալիստական կուսակցության պատգամավոր Ռոնալդ վան Ռաակը նախազգուշացրել է, որ որեւիցե եզրահանգում կատարելուց առաջ անհրաժեշտ է սպասել վերջնական զեկույցին:
Անկախ պատգամավոր Ֆեմկե Մերել վան Կուտենը «Թվիթերում» հայտարարել է, որ կառավարություն է ուղարկում փաստաթղթի հետ կապված 35 հարց:
Ծայրահեղ աջ «Ազատության կուսակցության» առաջնորդ Գերտ Վիլդերսը ավելի հեռու է գնացել՝ վարչապետ Մարկ Ռյուտեին մեղադրելով, որ նա անտեսել է NCTV-ի զեկույցը: «Էրդողանը մահաբեր իսլամիստ է, որն ատելություն ու ահաբեկչություն է հրահրում այստեղ՝ Նիդեռլանդներում: Ես այս մասին ասում եմ արդեն ավելի քան 15 տարի, եւ դա մշտապես անտեսվել է [Ռյուտեի կողմից]»,- «Թվիթերում» նշել է Վիլդերսը: Ռյուտեի կառավարությունն առայժմ չի մեկնաբանել NCTC-ի զեկույցը: Թուրք պաշտոնյաները քննադատել են զեկույցը որպես «ռասիստական եւ կողմնակալ»: «Գերտ Վիլդերսի եւ նրա նեոնացիստների ուրախ բանդայի կողմից երբեւէ արտասանված ոչ մի բառ ոչինչ չի նշանակել»,- «Թվիթերում» նշել է Էրդողանի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տնօրեն Ֆահրեթին Ալթունը: «Իրական վտանգն այն է, որ Եվրոպայում թվացյալ չափավոր կառավարությունները եւ իբր պատասխանատու քաղաքական գործիչները, կարծես, սրա հետ համաձայն են»:

Просочившийся документ голландской разведки показывает связь между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и ростом салафитов в Нидерландах, сообщает  Nederlandse Omroep Stichting (NOS).
Во все еще конфиденциальном отчете голландский национальный координатор по борьбе с терроризмом и безопасности (NCTV) оценивает, что цели Эрдогана по «исламизации» в Турции распространяются на турецкую общину в Нидерландах через турецко-голландские ассоциации.
Согласно 30-страничному документу, турецкие салафитские организации имеют «прочные связи» с турецкими организациями в Нидерландах, в частности с турецко-голландскими молодежными организациями. Эти группы, в свою очередь, взаимодействуют с проповедниками, связанными с салафитами, в социальных сетях, где они  прославляют павших джихадистов и делятся антизападными, а также антисемитскими посланиями.
В одном разделе документа, озаглавленном «Стратегия исламизации Эрдогана: преимущества салафитов», говорится, что президент Турции предоставил место для салафитов в Турции, поскольку он консолидировал свою политическую власть.
В нем особо подчеркиваются отношения Турции с определенными группировками, включая Хаят Тахрир аш-Шам (ХТШ) в Сирии, и утверждается, что Эрдоган «предоставил возможности» другим воинствующим исламистским движениям, в том числе Великому восточному исламскому фронту рейдеров (IBDA-C).
Наиболее серьезно аналитики доклада обсуждали связь между позицией Эрдогана и атакой на трамвай в Утрехте в 2019 году. Он утверждает, что упоминание Эрдоганом теракта в Крайстчерча в Новой Зеландии и общая антизападная риторика сыграли определенную роль в «готовности к действиям» Гекмена Таниса.  18 марта 2019 года три человека погибли и еще семь получили ранения в результате обстрела трамвая в Утрехте, Нидерланды. Танис, 37-летний турок, позже был осужден за нападение.
Голландский журнал HP / De Tijd отмечает, что аналитики внутри и вне NCTV расходятся во мнениях относительно того, насколько сильна связь между риторикой Эрдогана и атакой в Утрехте. Один из проповедников, названных соратником Таниса, Метин Каплан раскритиковал Эрдогана как «пса Америки». IBDA-C внесена в список террористических групп в Турции и США.
NCTV в комментарии HP/De Tijd охарактеризовал отчет как «аналитически незрелый», что означает, что он не является законченным разведывательным продуктом правительства. В отчете также отмечается, что одна из целей - работать вместе с местными муниципалитетами над предотвращением радикализации  голландских турок, а не нацеливаться на них как на группу.
Тем не менее, отчет вызвал некоторую негативную реакцию в Нидерландах, поскольку голландские политики требуют объяснений по поводу отчета.
Депутат от Социалистической партии Рональд ван Раак предупредил, что следует дождаться окончательного отчета, прежде чем делать какие-либо выводы.
Независимый депутат Фемке Мерел ван Кутен объявила в Твиттере, что она направляет правительству 35 вопросов, связанных с документом.
Лидер крайне правой «Партии свободы» Герт Вилдерс пошел еще дальше, обвинив  премьер-министра Марка Рютте в том, что он игнорировал отчет NCTV.  «Эрдоган - смертоносный исламист, разжигающий ненависть и террор и здесь, в Нидерландах. Я говорю это уже более 15 лет, и это всегда игнорировалось [Рютте] , - написал Вилдерс в Твиттере.
Правительство Рютте пока не прокомментировало отчет NCTC.
Турецкие официальные лица раскритиковали отчет  как «расистский и предвзятый». «Ни одно слово, которое когда-либо произносили Герт Вилдерс и его веселая банда неонацистов, ничего не значило», - написал директор по связям с общественностью администрации Эрдогана Фахреттин Алтун в Твиттере. «Реальная опасность состоит в том, что кажущиеся умеренными правительства и якобы ответственные политики в Европе, похоже, согласны с этим».