«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Չնայած ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը մարտի 9-ից շրջանառության մեջ է դրել «Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ անելու մասին» նախագիծը, սակայն «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս պահի դրությամբ իշխանությունները դեռեւս չունեն Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը:
Փաստորեն, իշխանական խմբակցությունը հերթական անգամ չի սպասել, որ մասնագիտական հանձնաժողովից եզրակացություն գա, հեղինակավոր այդ կառույցի կարծիքը համարում են միայն խորհրդատվական բնույթի եւ որոշել են այդպիսի լուրջ փոփոխություններ կատարել՝ առանց նրանց կարծիքին սպասելու: Սակայն գաղտնիք չէ, որ Վենետիկի հանձնաժողովը դեմ է արտահայտվում արտահերթ ընտրությունների շուտ անցկացմանը Ընտրական օրենսգիրք կամ Սահմանադրություն փոխելուց հետո, եւ առաջարկում են գոնե սպասել վեց ամիս:
Եվ թերեւս սա է պատճառը, որ այս անգամ իշխանությունները որոշել են անգամ չսպասել եզրակացությանը եւ փաթեթը դնել շրջանառության մեջ ու խորհրդարանում քննարկել հարցը առանց դրա:
Սակայն նկատենք, որ առաջարկվող փոփոխություններն էական են. պետք է փոխվի ընտրակարգը, կուսակցությունների եւ դաշինքների համար անցողիկ շեմը, ընտրագրավը եւ այլն: Հավելենք, որ նախագիծը մշակվել է հենց «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of Armenia writes: Although the NA [National Assembly] My Step [majority] faction has put into circulation the draft On Amendments to the Electoral Code Constitutional Law since March 9, Zhoghovurd daily was informed that at the moment the authorities still do not have the [respective] opinion of the Venice Commission.
In fact, the ruling faction once again did not wait for a conclusion to come from the professional commission, they consider the opinion of that authoritative body only advisory, and decided to make such serious amendments without waiting for their opinion.
It is no secret, however, that the Venice Commission opposes early holding of snap elections after amending the Electoral Code or the Constitution, and suggests waiting at least six months.
And perhaps this is the reason why this time the authorities have decided not to even wait for the conclusion and put the package into circulation and discuss the issue in the parliament without it.
However, let us note that the proposed amendments are significant; the electoral system, the threshold for parties and blocs, the election deposit, etc. must be changed.