Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին կրկին հայտարարել է երկիր վերադառնալու իր մտադրության մասին: Նրա խոսքով՝ դա տեղի կունենա «մինչեւ հանրաքվեն»: Խոսքը հոկտեմբերի 2-ին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների մասին է, որոնք վրացական ընդդիմությունն իշխող կուսակցության վստահության հանրաքվեն է համարում, հաղորդում է Georgia-online-ը:
Սաակաշվիլին իր տեսաուղերձում մեկնաբանել է երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը եւ «Վրացական երազանքի» որոշումը՝ միակողմանիորեն դուրս գալ այսպես կոչված Շառլ Միշելի համաձայնագրից՝ փաստաթուղթ ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ, որը Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվել էր իշխանությունների եւ ընդդիմության մեծ մասի կողմից:
«Երեկ Իվանիշվիլին ամբողջ աշխարհի առջեւ նախապես ընդունեց պարտությունը հոկտեմբերյան հանրաքվեին: Այն, ինչ նա արեց երեկ, աննախադեպ է Վրաստանի նորագույն պատմության մեջ, եւ միակ զուգահեռն այն է, ինչ արեց Յանուկովիչը, երբ դուրս եկավ ԵՄ-ի հետ համաձայնագրից 2013 թվականին: Այն, ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում Յանուկովիչի եւ նրա բանդայի հետ, բոլորը լավ են հիշում»:
Սաակաշվիլիի խոսքով՝ «Վրացական երազանքը» խախտել է իր պարտավորությունները՝ ոչ թե Եվրամիության կամ որեւէ քաղաքական կուսակցության, այլ վրաց ժողովրդի նկատմամբ:
Սաակաշվիլին պնդում է, որ իշխանությունները մտադիր են փակել ընդդիմադիր լրատվամիջոցները եւ սահմանափակումներ մտցնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի պատրվակով: «Այդ ընտրությունները, այնուամենայնիվ, տեղի կունենան, եւ ես կկատարեմ իմ պարտավորությունն ազգի եւ պատմության առջեւ եւ կգամ Վրաստան, այս անգամ՝ հանրաքվեից առաջ: Այս անգամ Իվանիշվիլին չի կարողանա ոտնատակ տալ վրաց ժողովրդին, նրա իշխանության վերջը եկել է»,- եզրափակել է Սաակաշվիլին:

Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили вновь заявил о намерении вернуться в страну. По его словам, это произойдет еще «до референдума». Имеются в виду предстоящие 2 октября выборы в органы местного самоуправления, которые грузинская оппозиция считает референдумом по доверию правящей партии, сообщает Грузия-онлайн.
В своем видеообращении Саакашвили прокомментировал политическую ситуацию в стране и решение «Грузинской мечты» в одностороннем порядке выйти из т. н. соглашения Шарля Мишеля – документа по урегулированию кризиса, подписанного властями и большей частью оппозиции при посредничестве президента Европейского совета.
«Вчера Иванишвили перед всем миром заранее признал свое поражение на октябрьском референдуме. То, что он сделал вчера, беспрецедентно в новейшей истории Грузии, и единственная параллель – это то, что сделал Янукович, когда вышел из соглашения с ЕС в 2013 году. Что потом произошло с Януковичем и его бандой в Украине, все прекрасно помнят».
По словам Саакашвили, «Грузинская мечта» нарушила свои обязательства, взятые не перед Евросоюзом или какой-либо политической партией, а перед грузинским народом.
Саакашвили утверждает, что власти намерены закрыть оппозиционные СМИ и под предлогом борьбы с коронавирусом ввести ограничения. «Эти выборы все равно состоятся, и я выполню свое обязательство перед нацией и историей и приеду в Грузию, на этот раз до референдума. На этот раз Иванишвили не сможет растоптать грузинский народ, его власти пришел конец!», — заключил Саакашвили.