Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում բողոքի ակցիայի ֆոնին այսօր անցկացվում է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կողմից սահմանն ապօրինի հատելու գործով հերթական նիստը, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն։
Սաակաշվիլիի տասնյակ կողմնակիցներ, ինչպես նաեւ նրա հիմնած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության անդամները հավաքվել են դատարանի շենքի մոտ։ Նրանք կարծում են, որ նախկին նախագահի գործողություններում հանցավոր մտադրություններ չեն եղել՝ դրանք բացառապես որպես քաղաքական ակցիա որակելով:
«Մեր հիմնական պահանջն է՝ դադարեցնել քաղաքական հետապնդումները եւ ազատ արձակել Վրաստանի երրորդ նախագահին», - ասել է ցուցարարներից մեկը՝ ակտիվիստ Իրակլի Պավլենիշվիլին։
Հանրահավաքը խաղաղ է, միջադեպեր չեն գրանցվել: Այնուամենայնիվ, ուժեղացվել են անվտանգության միջոցառումները՝ տեղում ոստիկանություն է մոբիլիզացվել, մետաղական պարիսպներ են տեղադրվել:
Սաակաշվիլիի փաստաբան Դմիտրի Սաձագլիշվիլին լրագրողներին ասել է, որ նախկին նախագահը ներկա կլինի այսօրվա հանդիպմանը եւ կբացատրի, թե ինչու է որոշել գաղտնի վերադառնալ հայրենիք։ Ինքը՝ փաստաբանը, կարծում է, որ քաղաքական գործչի՝ սահմանը հատելու դեպքը «անհեթեթ եւ անբարոյական» է։
«Երբ Միխեիլ Սաակաշվիլին հրապարակավ հայտարարեց հայրենիք վերադառնալու եւ ցույց տվեց իր տոմսը, «Վրացական երազանք»-ը սկսեց խոսել հակազդեցությունների, սադրանքների մասին, եւ հենց այդ պատճառով էլ Միխեիլ Սաակաշվիլիի վերադարձը հայրենիք այդ ձեւով տեղի չունեցավ. ինչը բացառում է սպառնալիքներն այլ անձանց հասցեին»,- ասել է Սաձագլիշվիլին։
Փաստաբանների խոսքով՝ այսօր դատարանը կքննի գործում առկա ապացույցները։ Նախատեսվում է հարցազրույց անցկացնել մինչեւ տասը վկաների, ինչպես նաեւ գործով փորձաքննություններ իրականացրած քննիչների եւ փորձագետների հետ։
Սահմանի ապօրինի հատման գործն ըստ էության քննելու առաջին նիստը կայացել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 22-ին։ Սաակաշվիլին այն ժամանակ ներկա չէր՝ պատճառաբանելով վատ առողջական վիճակը. նախկին նախագահը վերականգնողական կուրս էր անցնում Գորիի զինվորական հոսպիտալում 50-օրյա հացադուլից հետո։

На фоне протестной акции в Тбилисском городском суде сегодня проходит очередное заседание по делу о незаконном пересечении границы экс-президентом Грузии Михаилом Саакашвили, передает Новости-Грузия.
У здания суда собрались десятки сторонников Саакашвили, а также члены основанной им партии «Единое национальное движение». Они считают, что в действиях экс-президента не было преступных намерений, расценивая их исключительно как политическую акцию.
«Главное наше требование — окончание политического преследования и освобождение третьего президента Грузии», — сказал один из участников акции, активист Ираклий Павленишвили.
Митинг носит мирный характер, каких-либо инцидентов не зафиксировано. Тем не менее, меры безопасности усилены – на месте мобилизована полиция, выставлены металлические ограждения.
Адвокат Саакашвили Дмитрий Садзаглишвили сообщил журналистам, что экс-президент будет присутствовать на сегодняшнем заседании, и сам объяснит, почему он решил тайно вернуться на родину. Сам юрист считает, что дело о пересечении границы политиком «абсурдное и аморальное».
«После того, как Михаил Саакашвили публично анонсировал возвращение на родину и показал свой билет, «Грузинская мечта» (партия власти – НГ) начала говорить о контр-акциях, провокациях, и именно поэтому возвращение Михаила Саакашвили на родину произошло в такой форме, чтобы исключить угрозы для других лиц», — заявил Садзаглишвили.
По информации адвокатов, сегодня суд рассмотрит доказательства по делу. Планируется опросить до десяти свидетелей, а также следователей и экспертов, проводивших экспертизы по делу.
Первое заседание для рассмотрения дела о незаконном пересечении границы по существу состоялось 22 декабря 2021 года. Тогда Саакашвили на нем не присутствовал, сославшись на плохое состояние здоровья — экс-президент проходил курс реабилитации после 50-дневной голодовки в военном госпитале в Гори.