Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը անհրաժեշտ է բարձրացնել՝ այն ամսական 68 հազարից 80 հազար դրամի հասցնելով։ Այս մասին ապրիլի 5-ին Ազգային ժողովում Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակ, «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։
Պատգամավորը, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության խորհրդարանական խմբակցությունը ժամանակին արդեն առաջարկել էր բարձրացնել նվազագույն ամսական աշխատավարձը, սակայն այդ առաջարկը չէր ընդգրկվել խորհրդարանի լիագումար նիստի օրակարգում։ Այն ստացել էր նաեւ հանձնաժողովի բացասական կարծիքը։ «Նախագիծը լրացվել է։ Այդպես, դրանում առաջարկվում է 80 հազար դրամ նվազագույն աշխատավարձ սահմանել։ Փոփոխությունները կազդեն նաեւ ժամավճար ստացող աշխատողների վրա»,- ասաց Վարդանյանը։
Նվազագույն աշխատավարձի նոր չափը, ըստ օրինագծի, պետք է ուժի մեջ մտնի 2023 թվականի հունվարից։ Նա մատնանշեց հատկապես առաջին անհրաժեշտության ապրանքների աննախադեպ թանկացումը։ Ընդդիմադիրը հիշեցրեց նաեւ էներգակիրների սակագնի բարձրացման մասին: Այդ ամենը, օրենսդիրի խոսքով, բացասաբար է ազդել շարքային քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա։ Երկրում աղքատության մակարդակը անշեղորեն աճում է, եւ դրա դեմ միանշանակ պետք է պայքարել։
Սակայն Հայաստանի կառավարությունը հավանություն չտվեց ընդդիմության առաջարկած օրենսդրական փոփոխություններին։ Կառավարության կարծիքով՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի բարձրացումը պետք է ուղեկցվի համապատասխան տնտեսական հնարավորություններով։ Բացի այդ, նվազագույն աշխատավարձի փոփոխությունները նաեւ զգալի գնաճային ռիսկեր են պարունակում։ Այդպես, ըստ տարբեր վերլուծությունների ու գնահատականների, նվազագույն աշխատավարձի յուրաքանչյուր 10 տոկոսանոց բարձրացում կարող է լրացուցիչ 0.3-0.7 տոկոս գնաճի հանգեցնել։ «Փոփոխությունները հղի են մի շարք սպառնալիքներով՝ չգրանցված զբաղվածություն, սպառողական գների աճ, պետբյուջեի ծախսերի ավելացում, բիզնեսի հարկային բեռի ավելացում եւ այլն»,- ասաց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը։
Վարդանյանի խոսքով՝ առկա հնարավոր ռիսկերը լիովին փոխհատուցվում են: Հատկապես՝ այս փուլում, երբ վերջին 2-3 տարվա ընթացքում գնաճը բավականին բարձր է եղել։ «Ազգային ժողովը պետք է մտածի իր հարյուր հազարավոր քաղաքացիների մասին, որոնց գնողունակությունը կտրուկ նվազել է»,- ընդգծեց պատգամավորը։
Այնուամենայնիվ, բավական երկար ու բուռն քննարկումներից հետո Վարդանյանին չհաջողվեց հանձնաժողովի անդամներին համոզել հակառակում։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորները չաջակցեցին ընդդիմադիրի նախաձեռնությանը։ Արդյունքում օրինագիծը բացասական եզրակացություն ստացավ խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի կողմից։

В Армении необходимо повысить минимальную заработную плату, доведя ее с 68000 до 80000 драмов в месяц. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по труду и социальным вопросам во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О минимальной месячной заработной плате» заявил 5 апреля автор законодательной инициативы, депутат от оппозиционного блока «Армения» Агван Варданян.
Депутат, в частности, напомнил, что парламентская фракция оппозиционного блока «Армения» однажды уже предлагала повысить минимальную месячную заработную плату, однако данное предложение так и не было включено в повестку пленарного заседания парламента. Оно получило отрицательное заключение и комиссии. «Проект дополнен. Так, нами предлагается установить минимальную заработную плату в размере 80 тысяч драмов. Изменения коснутся и сотрудников, получающих почасовую оплату», - сообщил Варданян.
Новый размер минимальной заработной платы, согласно законопроекту, должен вступить в силу с января 2023 года. Он указал на беспрецедентный рост цен, особенно на продукты первой необходимости. Оппозиционер напомнил и о повышении тарифов на энергоносители. Все это, по заверению законодателя, негативно отразилось на социально-экономическом положении рядовых граждан. Уровень бедности в стране неуклонно растет, и с этим однозначно следует бороться.
Однако Правительство Армении не одобрило предложенные оппозицией законодательные поправки. По мнению кабмина, повышение минимальной месячной заработной платы должно сопровождаться соответствующими экономическими возможностями. К тому же, изменения минимальной заработной платы несут и существенные инфляционные риски. Так, согласно различным анализам и оценкам, каждые 10% повышения минимальной заработной платы могут привести к дополнительной инфляции в 0,3-0,7 процентных пункта. «Изменения таят в себе ряд угроз: незарегистрированная занятость, рост потребительских цен, рост расходов госбюджета, повышение налоговой нагрузки на бизнес и так далее», - заявил заместитель министра труда и социальных вопросов Рубен Саркисян.
По мнению же Варданяна, существующие возможные риски в полной мере компенсируются. Особенно на данном этапе, когда за последние 2-3 года темпы инфляции оказались достаточно высокими. «Национальное Собрание Армении должно задуматься о сотнях тысячах своих граждан, у которых резко понизилась покупательская способность», - подчеркнул депутат.
Тем не менее, после достаточно длительных и бурных обсуждений Варданяну так и не удалось убедить членов комиссии в обратном. Депутаты от правящей партии «Гражданский договор» не поддержали инициативу оппозиционера. В итоге, законопроект получил отрицательное заключение постоянной парламентской комиссии.