Պարմայում լույս տեսնող «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական ուսումնասիրությունների  ամսագրում («EURASIA. Rivista di Studi Geopolitiici») տպագրվել է վերլուծաբան Ջուլիանո Լուոնգայի «Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամ. պատմական վերականգնում եւ հեռանկարներ» հոդվածը:
Հոդվածում քննության են առնվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմական ընթացքը 1920 թվականից մինչ օրս,  ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ իրականացված եւ ընթացող բանակցային գործընթացն ու միջնորդական ջանքերը, նաեւ հակամարտության ռազմավարական նշանակությունը տարածաշրջանի համար:
Հեղինակը նշում է, որ «սկզբում հաշվի առնելով ժողովրդագրական պատկերը` խորհրդային պշխանությունները որոշում եմ Լեռնային Ղարաբաղը մտցնել Հայաստանի կազմում, սակայն հետագայում Թուրքիայի հետ ապագա ռազմավարական դաշինք կազմելու տեսլականը ունենալով` Լեռնային Ղարաբաղը թողնում եմ Ադրբեջանի կազմում»:
«Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի գերիշխանության ողջ երկար ժամանակահատվածում Ղարաբաղի հայերը, որոք կազմում էին բնակչության 90 տոկոսը, ենթարկվեցին բազմաթիվ ճնշումների եւ «գետտոիզացիայի». նշում է Լուոնգան: Այնուհետեւ անդրադարձ է կատարվում 1988 թվականին Մոսկվայի եւ Բաքվի կողմից համատեղ իրականացված էթնիկական զտումներին եւ «Շրջանակ գործողությանը» (Операция Кольцо), որի արդյունքում հայաթափվեցին Հյուսիսային Ղարաբաղի երկու շրջանները:  Հեղինակը նշում է, որ ԼՂ բնակչության կողմից իրավական անթերի քայլեր ձեռնարկվեցին (ռեֆերենդում), որի արդյունքում էլ համաձայն ԽՍՀՄ օրենքների` ԼՂ-ն հռչակեց իր անկախությունը:
Հոդվածում նշվում է Ադրբեջանի ռազմականացման, Իլհամ Ալիեւի ռազմատենչ հայտարարությունների եւ զինադադարի խախտման վերջին դեպքերի մասին, որի համար հեղինակը անուղղակիորեն պատասխանատու է համարում Բաքվին:

В ежемесячном журнале геополитических исследований «Евразия» («EURASIA. Rivista di Studi Geopolitiici»), который издается в итальянском городе Парме, опубликована статья Джулиано Луонга «Кризис Нагорного Карабаха: историческое восстановление и перспективы».
В статье анализируется историческое развитие событий нагорно-карабахского конфликта с 1920 г. по сей день, переговорный процесс по урегулированию конфликта, посреднические усилия, а также стратегическая значимость конфликта для региона.
Автор отмечает, что «сначала, учитывая демографическую картину, советские власти решают включить Карабах в состав Армении, но потом, рассчитывая на стратегический союз с Турцией в будущем, оставляют Нагорный Карабах Азербайджану».
«Все то время, пока Нагорный Карабах находился в составе Азербайджанской CCP, армяне Карабаха, которые составляли 90% всего населения, подвергались различным давлениям и «геттоизации», - отмечает Луонга.
Далее журналист напоминает об этнических чистках 1988 г., совместно проведенных Москвой и Баку, а также об «Операции Кольцо», в результате которой 2 района Северного Карабаха остались без армян. Автор пишет, что население Нагорного Карабаха предприняло юридически идеальные шаги (референдум), по итогам которого, согласно законам СССР, провозгласило свою независимость.
Джулиано Луонга в своей статье упоминает милитаризацию Азербайджана, воинственные заявления президента этой страны Ильхама Алиева и последние случаи нарушения режима прекращения огня на передовой линии, за что автор возлагает ответственность непосредственно на самого Алиева.