Պարմայում լույս տեսնող «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական ուսումնասիրությունների  ամսագրում («EURASIA. Rivista di Studi Geopolitiici») տպագրվել է վերլուծաբան Ջուլիանո Լուոնգայի «Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամ. պատմական վերականգնում եւ հեռանկարներ» հոդվածը:
Հոդվածում քննության են առնվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմական ընթացքը 1920 թվականից մինչ օրս,  ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ իրականացված եւ ընթացող բանակցային գործընթացն ու միջնորդական ջանքերը, նաեւ հակամարտության ռազմավարական նշանակությունը տարածաշրջանի համար:
Հեղինակը նշում է, որ «սկզբում հաշվի առնելով ժողովրդագրական պատկերը` խորհրդային պշխանությունները որոշում եմ Լեռնային Ղարաբաղը մտցնել Հայաստանի կազմում, սակայն հետագայում Թուրքիայի հետ ապագա ռազմավարական դաշինք կազմելու տեսլականը ունենալով` Լեռնային Ղարաբաղը թողնում եմ Ադրբեջանի կազմում»:
«Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի գերիշխանության ողջ երկար ժամանակահատվածում Ղարաբաղի հայերը, որոք կազմում էին բնակչության 90 տոկոսը, ենթարկվեցին բազմաթիվ ճնշումների եւ «գետտոիզացիայի». նշում է Լուոնգան: Այնուհետեւ անդրադարձ է կատարվում 1988 թվականին Մոսկվայի եւ Բաքվի կողմից համատեղ իրականացված էթնիկական զտումներին եւ «Շրջանակ գործողությանը» (Операция Кольцо), որի արդյունքում հայաթափվեցին Հյուսիսային Ղարաբաղի երկու շրջանները:  Հեղինակը նշում է, որ ԼՂ բնակչության կողմից իրավական անթերի քայլեր ձեռնարկվեցին (ռեֆերենդում), որի արդյունքում էլ համաձայն ԽՍՀՄ օրենքների` ԼՂ-ն հռչակեց իր անկախությունը:
Հոդվածում նշվում է Ադրբեջանի ռազմականացման, Իլհամ Ալիեւի ռազմատենչ հայտարարությունների եւ զինադադարի խախտման վերջին դեպքերի մասին, որի համար հեղինակը անուղղակիորեն պատասխանատու է համարում Բաքվին:

ROME. - Italian Eurasia magazine on geopolitics (EURASIA. Rivista di Studi Geopolitici) published an article titled “Crisis of Nagorno-Karabakh: Historical Restoration and Perspectives” by Giuliano Luongo.
The author analyzed historical developments of the Karabakh conflict since 1920 and up to date, peace process, mediatory efforts, as well as conflict’s strategic importance for the region.
“First, taking into account demographical situation, the Soviet authorities decide to include Karabakh in Armenia but then, counting for strategic union with Turkey, they leave Nagorno-Karabakh to Azerbaijan,” Luongo writes.
The author says that being a part of Azerbaijani Soviet Republic, Armenians of Karabakh (90% of entire population) were pressurized.
Luongo recalls ethnic cleansings of 1988 jointly conducted by Moscow and Baku, as well as “Operation Ring” which left two regions of Karabakh without Armenians. Population of Nagorno-Karabakh took legal steps, held a referendum as a result of which, under the law of the USSR, declared its independence.
In his article Luongo mentions Azerbaijani leader Ilham Aliyev’s warlike statements, as well as recent ceasefire violations in the line of contact Aliyev is responsible for.