Apple ավտոմեքենաները, թերեւս, արդեն ավելի պոպուլյար են դարձել, քան Tesla-ն, չնայած այն բանին, որ iPhone-ի արտադրողն անգամ չի էլ հաստատել դրանց արտադրման մասին տեղեկությունը, գրել է Business Insider-ը։
Նոր մեքենաներ ունեցող 200 000 մարդկանց հարցումը, որն անցկացրել է Strategic Vision ընկերությունը, դիտարկվող բրենդների ցուցակում Apple-ին հատկացրել է երրորդ տեղը, ընդ որում՝ 26 տոկոսը հայտարարել է, որ սիրում է Apple բրենդը եւ կդիտարկեր ավտոմեքենա գնելու հարցը, եթե ընկերությունն  արտադրեր այն։
Ընկերությունը տեղ է զբաղեցրել Toyota-ից եւ Honda-ից հետո եւ առաջ է անցել Tesla-ից, Lexus-ից եւ BMW-ից հարցման ավելի քան 45 բրենդների ցուցակում։
Հարցման համաձայն՝ Tesla ունեցողների ավելի քան կեսը կդիտարկեր ապագայում Apple-ի ավտոմեքենա գնելու հնրավարությունը։
Apple-ը նաեւ «որակից ստացած տպավորության» ամենաբարձր գնահատականին է արժանացել՝ 24 տոկոս Toyota-ի 15 եւ Tesla-ի 11 տոկոսի համեմատ։ Բայց հարցվածների 34 տոկոսը հայտարարել է, որ ավտոմքենայի մասին բավականաչափ տեղեկացված չէ, որպեսզի դատի դրա մասին՝ հաշվի առնելով տեղեկատվության անբավարարությունը։
Apple-ը ոչ մի հայտարարություն չի արել  ավտոմեքենա արտադրելու վերաբերյալ, բայց արդեն վաղուց ակնարկել է  դրա ստեղծման մասին՝ «Տիտան նախագիծ» կոդային անվանմամբ։
Այս գաղափարն առաջին անգամ 2017թ. հնչեցրել է գլխավոր տնօրեն Թիմ Քուկը Bloomberg-ի հարցազրույցում, ինչից հետո The New York Times թերթը տեղեկացրել էր, որ ընկերությունը հետաձգում է իր պլանները, որպեսզի կենտրոնանա այլ ավտոարտադրողների համար մեքենա վարելու տեխնոլոգիայի վրա։
Անցած տարի Քուկը The Times-ի հարցազրույցում  նորից խոսել է ինքնավար մեքենա ստեղծելու Apple-ի հետաքրքրվածության մասին՝ միաժամանակ հայտարարելով, որ հիացած է Tesla-ով։
«Ինքնավար մեքենան ռոբոտ է, ունի կան շատ բաներ, որոնք կարելի է անել ինքնավարության օգնությամբ։  Տեսնենք, թե ինչ կանի Apple-ը»,- ասել է Քուկը Sway-ի հարցազրույցում։
«Մենք սիրում ենք ինտեգրել ապարատային ապահովումը, ծրագրային ապահովումը եւ ծառայություններն ու գտնել դրանց հատման կետը, որովհետեւ մենք կարծում ենք, որ հենց այնտեղ է տեղի ունենում կախարդանքը»,- նշել է նա։

Автомобили Apple, похоже, уже стали более популярным вариантом, чем Tesla, несмотря на то, что производитель iPhone еще даже не подтверждал информацию об их выпуске, пишет Business Insider.
Опрос 200 000 владельцев новых автомобилей, проведенный компанией Strategic Vision, поставил Apple на третье место в списке рассматриваемых брендов, при этом 26% заявили, что любят  бренд Apple и рассмотрели бы возможность покупки автомобиля, если бы он был выпущен.
Компания заняла место после Toyota и Honda и обогнла марки Tesla, Lexus и BMW в опросе более чем 45 брендов.
Согласно опросу, более половины владельцев Tesla рассмотрели бы возможность покупки автомобиля Apple в будущем.
Apple также получила самую высокую оценку «впечатления от качества» - 24% по сравнению с 15% у Toyota и 11% у Tesla. Однако еще 34% опрошенных заявили, что не знают достаточно об автомобиле, чтобы судить о нем, учитывая недостаток информации.
Apple не делала никаких заявлений о производстве автомобиля, но уже давно намекала на его создание под кодовым названием «Проект Титан».
Впервые эта идея была озвучена генеральным директором Тимом Куком в интервью Bloomberg в 2017 году, после чего газета The New York Times сообщила, что компания откладывает свои планы, чтобы сосредоточиться на технологии вождения для других автопроизводителей.
В прошлом году Кук снова рассказал о заинтересованности Apple в создании автономных автомобилей в интервью The Times, одновременно заявив о своем восхищении Tesla.
«Автономный автомобиль - это робот, и поэтому есть много вещей, которые можно сделать с помощью автономности. Мы посмотрим, что сделает Apple», - рассказал Кук в интервью подкасту Sway.
«Мы любим интегрировать аппаратное обеспечение, программное обеспечение и услуги и находить точки их пересечения, потому что мы считаем, что именно там происходит волшебство», - отметил он.