Արժույթի միջազգային հիմնադրամն ակնկալում է, որ Մերձավոր Արեւելքի եւ Կենտրոնական Ասիայի էներգիակիրներ արտահանողները 2022-2026 թվականներին ընդհանուր առմամբ մոտ 1 տրիլիոն դոլար չնախատեսված եկամուտ կստանան նավթից։
Նավթադոլարների ներհոսքն ավելի մեծ կլինի, քան կանխատեսել է ԱՄՀ-ն մեկ տարի առաջ, ինչը նավթի ավելի բարձր գների արտացոլումն է նույնիսկ այն դեպքում, երբ ռեցեսիայի մտավախությունները նավթի գները ներքեւ են քաշում տարվա երկրորդ կեսին: Ըստ ԱՄՀ-ի, Սաուդյան Արաբիան եւ Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի հինգ այլ անդամներ բոլորից շատ կշահեն, քանի որ կարող են խնայել իրենց նավթային եկամուտների մոտ մեկ երրորդը:
Սա «զգալիորեն ավելի բարձր խնայողությունների ցուցանիշ է՝ համեմատած այն նրանց հետ, որոնք ներխուժել են բացասական տարածք՝ նավթի նախկին գների անկումից հետո՝ ի տարբերություն նախկին ցիկլային հարկաբյուջետային քաղաքականության», - ասվում է ԱՄՀ-ի տարածաշրջանային տնտեսական զեկույցում:
Հիմնադրամի տվյալներով՝ սպասվում է, որ ծոցի երկրների ընթացիկ հաշվի միջին հավելուրդը 2022 թվականին կկազմի համախառն ներքին արդյունքի 10 տոկոսը՝ գրեթե կրկնակի նախորդ տարվա մակարդակից, եւ կանխատեսվում է, որ 2023 թվականին կհասնի 7,8 տոկոսի:
Այժմ հատկապես աչքի է զարնում էներգակիրների ներկրողների հետ անհամապատասխանությունը։ Տարածաշրջանի զարգացող շուկայում եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներում, ներառյալ Պակիստանը, այս տարի արտաքին ֆինանսավորման կարիքները կավելանան մինչեւ համախառն միջազգային պահուստների 242 տոկոսը կամ 275 մլրդ դոլար:
Պարսից ծոցի երկրներում տնտեսական աճը, ամենայն հավանականությամբ, կկրկնապատկվի անցյալ տարվա համեմատ եւ կհասնի 6,5 տոկոսի 2022թ., որ ընդամենը մի փոքր է բարձր ԱՄՀ-ի ապրիլյան կանխատեսումներից եւ կօգնի բարձրացնել ՀՆԱ-ի աճը Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում մինչեւ 5 տոկոս։
Հաջորդ տարի ակնկալելով նավթի գների անկում՝ ԱՄՀ-ն կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 3,6 տոկոս աճ ինչպես Պարսից ծոցի երկրներում, այնպես էլ ամբողջ Մերձավոր Արեւելքում։
Բարձր գնաճի, տոկոսադրույքների աճի, համաշխարհային էներգետիկ ճգնաժամի եւ վարկային շուկաների խստացման պայմաններում Պարսից ծոցի նավթային հարստությունը դարձել է ավելի քան երբեւէ կարեւոր՝ որպես կապիտալի աղբյուր:
Սաուդյան Արաբիայի դեպքում նրա սուվերեն հիմնադրամը միլիարդավոր դոլարներ է ներդնում ամբողջ աշխարհի ֆոնդային շուկաներ եւ ակտիվներ՝ ավելի ու ավելի կարեւոր դեր խաղալով ներքին զարգացման ֆինանսավորման գործում, հայտնում է Bloomberg-ը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նախազգուշացրել է, որ «թեեւ սպասվում է, որ նավթ արտահանող երկրների կառավարությունները կխուսափեն անցյալի ցիկլային արձագանքներից, վտանգ կա, որ պետական այլ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են պետական ձեռնարկությունները եւ սուվերեն ֆոնդերը, կծախսեն նավթից չնախատեսված եկամուտները»:
Հիմնադրամի գնահատմամբ՝ միջազգային պահուստները Պարսից ծոցի երկրներում՝ Սաուդյան Արաբիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Կատարում, Քուվեյթում, Բահրեյնում եւ Օմանում, այս տարի կկազմեն մոտ 843 միլիարդ դոլար, իսկ 2023 թվականին՝ ավելի քան 950 միլիարդ դոլար:

The International Monetary Fund expects energy exporters in the Middle East and Central Asia to earn a combined windfall of about $1 trillion in oil revenues between 2022 and 2026.
The petrodollar inflows will be larger than the IMF predicted a year ago, a reflection of higher oil prices, even as recession fears pull oil prices down in the second half of the year. According to the IMF, Saudi Arabia and the five other members of the Gulf Cooperation Council would benefit even more, as they could save about a third of their income from oil.
That's a much higher savings rate than those that broke out into negative territory after past oil price declines, in stark contrast to the procyclical fiscal policies of the past," the IMF said in a regional economic report.
According to the fund, the average current account surplus for the Gulf countries is expected to be nearly 10 percent of the gross domestic product in 2022, nearly double last year's level, and is projected to reach 7.8 percent in 2023.
The divergence from energy importers is now particularly striking. The region's emerging market and middle-income countries, including Pakistan, will see their external financing needs rise to 242% of gross international reserves, or $275 billion, this year.
Economic growth in the Gulf is likely to more than double from last year to 6.5 percent in 2022, only slightly above the IMF's April forecast, and help boost GDP growth in the Middle East and North Africa to 5 percent.
Expecting lower oil prices next year, the IMF forecasts GDP growth of 3.6% in both the Gulf and the Middle East as a whole.
With high inflation, rising interest rates, the global energy crisis, and tightening credit markets, oil wealth in the Gulf has become more important than ever as a source of capital.
In the case of Saudi Arabia, its sovereign wealth fund is investing billions of dollars in stock markets and assets around the world, playing an increasingly important role in financing development at home, Bloomberg reported.
The IMF warned that while oil-exporting governments are expected to avoid the pro-cyclical responses of the past, there is a risk that other state entities, such as state-owned enterprises and sovereign wealth funds, will spend unanticipated oil revenues.
The fund estimates that international reserves in the GCC countries -- Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Qatar, Kuwait, Bahrain, and Oman -- will total nearly $843 billion this year and rise to more than $950 billion in 2023.