Ինդոնեզիայում վերջին երեք օրերի ընթացքում շուրջ 2 հազար աշակերտ և ուսուցիչ է հիվանդացել «Makan Bergizi Gratis» (MBG) պետական ծրագրով տրամադրվող անվճար դպրոցական ճաշերից։ Այս մասին հայտնում է BBC News-ը։
Տեղի իշխանությունները հետաքննում են սննդային զանգվածային թունավորման ենթադրյալ դեպքերը։
Վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել Կենտրոնական Յավա նահանգի Լասեմ քաղաքի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ չորեքշաբթի օրը ճաշելուց հետո թունավորման ախտանիշներ են ի հայտ եկել 752 աշակերտի և 25 ուսուցչի մոտ։ Դպրոցի տնօրեն Ջուհարտուտիկի խոսքով՝ հիվանդացածների մոտ նկատվել են փորլուծություն և որովայնի ցավեր։
«Նրանք փորլուծություն ունեին և հերթով օգտվում էին զուգարանից։ Ընդհանուր առմամբ 40 զուգարան կա, ուստի դրանք չեն բավականացնում բոլորին»,— BBC News Indonesia-ին պատմել է նա։
Դեպքից հետո դպրոցը տուն է ուղարկել շուրջ 1,2 հազար աշակերտի և 95 աշխատակցի, մի քանի հոգի հոսպիտալացվել է։ Կառավարությունը խոստացել է հոգալ բուժման ծախսերը, իսկ սննդի տեղական մատակարարը պատրաստակամություն է հայտնել պատասխանատվություն ստանձնել տեղի ունեցածի համար։
Մեկ օր առաջ Արևելյան Յավա նահանգի իսլամական գիշերօթիկ դպրոցում նույն անվճար ճաշերն ուտելուց հետո հիվանդացել էր շուրջ 730 մարդ։ Որոշ աշակերտներ այնքան թույլ են եղել, որ նրանց հիվանդանոց են հասցրել հաշմանդամի սայլակներով։
Թունավորման ախտանիշների մասին հայտնել են նաև Հարավային Սուլավեսի նահանգի դպրոցների հարյուրավոր աշակերտներ ու ուսուցիչներ։ Ծնողներն ու ուսուցիչները պատմել են լորձոտ հավի մսի, կիսաեփ սննդի և ձկան տհաճ հոտի մասին։
Բռնկումների պատճառները դեռևս պարզված չեն։ Տեղական իշխանությունները ստուգում են սննդի նմուշները՝ աղտոտվածությունը պարզելու համար։ Հնարավոր պատճառների թվում դիտարկվում են սննդամթերքի սխալ պահպանումն ու պատրաստումը։
MBG ծրագիրը Ինդոնեզիայի նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոյի առանցքային նախաձեռնություններից է։ Դրան հատկացվում են միլիարդավոր դոլարներ, իսկ նպատակը ողջ երկրում դպրոցականների սնունդը բարելավելն է։ Միևնույն ժամանակ, ծրագիրն արդեն քննադատության է ենթարկվել բարձր արժեքի և կոռուպցիոն մեղադրանքների պատճառով։
Ինդոնեզիայի Սննդի ազգային գործակալության ղեկավարը հայտարարել է, որ անփութություն և հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերվելու դեպքում մեղավորները պետք է պատասխանատվություն կրեն. «Եթե պարզվի, որ անփութություն է տեղի ունեցել և առկա են հանցագործության հատկանիշներ, ապա ցավոք, մենք չենք կարողանա օգնել»։

Около 2 тыс. учащихся и учителей в Индонезии за последние три дня заболели после употребления бесплатных школьных обедов, предоставляемых в рамках государственной программы Makan Bergizi Gratis (MBG), сообщает BBC News.
Местные власти расследуют предполагаемые случаи массового пищевого отравления.
Последний инцидент произошел в средней школе в городе Ласем провинции Центральная Ява, где после обеда в среду симптомы отравления появились у 752 учеников и 25 учителей. По словам директора школы Джухартутік, у заболевших наблюдались диарея и боли в животе.
«У них была диарея, и они по очереди пользовались туалетом. Всего туалетов 40, поэтому они не могут вместить всех», — рассказала она BBC News Indonesia.
После инцидента школа отправила по домам около 1,2 тыс. учащихся и 95 сотрудников, несколько человек были госпитализированы. Правительство пообещало оплатить медицинские расходы, а местный поставщик питания заявил о готовности взять ответственность за произошедшее.
Днем ранее около 730 человек заболели после употребления тех же бесплатных обедов в исламской школе-интернате в провинции Восточная Ява. Некоторые учащиеся были настолько слабы, что их доставляли в больницы на инвалидных креслах.
Еще несколько сотен человек сообщили о симптомах отравления в школах провинции Южный Сулавеси. Родители и учителя также рассказывали о курице со слизью, недоготовленной еде и неприятном рыбном запахе.
Причины вспышек пока не установлены. Местные власти проверяют образцы продуктов на наличие загрязнений. Среди возможных причин рассматриваются неправильное хранение и приготовление пищи.
Программа MBG — одна из ключевых инициатив президента Индонезии Прабово Субианто. На нее выделяются миллиарды долларов, а ее целью является улучшение питания школьников по всей стране. Вместе с тем программа уже подвергалась критике из-за высокой стоимости и обвинений в коррупции.
Руководитель Национального агентства по питанию Индонезии заявил, что в случае выявления халатности и признаков преступления виновные должны понести ответственность: «Если будет установлено, что имела место халатность и присутствуют признаки преступления, прошу прощения, мы не сможем помочь».