ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բուժար Օսմանին առանձին հեռախոսազրույցներ է վարել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ, տեղեկացրել է ԵԱՀԿ կայքը։
Հեռախոսազրույցների ժամանակ քննարկվել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, հատուկ ուշադրություն է հատկացվել Լաչինի միջանցքին։
Օսմանին ընդգծել է, որ ուշադիր հետեւում է Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին։ Նա մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վրա իրավիճակի ազդեցության առիթով։ ԵԱՀԿ գործող նախագահը կողմերին լարվածությունը թուլացնելու եւ կառուցողական ու արդյունավետ երկխոսություն սկսելու կոչ է արել։
Օսմանիի խոսքով՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահության ամրապնդմանը եւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված միջոցները՝ ԵԱՀԿ գործիքակազմի շրջանակում, կարեւոր են տեղերում մարդկանց առնչվող ընթացիկ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Օսմանին հաստատել է իր անձնական մասնակցության պատրաստակամությունը, որպեսզի օգնի լարվածությունը թուլացնելուն եւ անձնական ավանդ ունենա կայուն խաղաղության հասնելու գործում։ Նա նաեւ առաջիկայում կայցելի Հայաստան եւ Ադրբեջան։

Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Бужар Османи провел отдельные телефонные разговоры с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым, сообщается на сайте ОБСЕ.
В ходе телефонных бесед была обсуждена ситуация на Южном Кавказе, особое внимание было уделено Лачинскому коридору.
Османи подчеркнул, что внимательно следит за ситуацией вокруг Лачинского коридора. Он выразил озабоченность по поводу воздействия ситуации на повседневную жизнь гражданского населения. Действующий председатель ОБСЕ призвал все стороны разрядить напряженность и начать конструктивный и продуктивный диалог.
По словам Османи, меры, направленные на укрепление доверия и нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, в рамках инструментария ОБСЕ являются ключевыми элементами для преодоления текущих вызовов, которые затрагивают людей на местах.
В этом контексте действующий председатель ОБСЕ Османи подтвердил свою готовность к личному участию, чтобы помочь снизить напряженность и внести свой вклад в усилия по достижению устойчивого мира. Он также сообщил, что в ближайшее время посетит Армению и Азербайджан.