Իսրայելն իր պատմության մեջ առաջին անգամ դարձել է նավթ արտահանող,  գրում է Financial Times-ը։
Թերթի տվյալներով՝ երկուշաբթի Իսրայելի Քարիշ հանքից բեռնվել է հում նավթի առաջին խմբաքանակը, որը նախատեսված է արտահանման համար:
Քարիշի հանքավայրը երկար տարիներ տարածքային վեճի առարկա է եղել Իսրայելի եւ Լիբանանի միջեւ, քանի որ այն գտնվում է անմիջապես երկու երկրների ծովային սահմանին: Միայն 2022 թվականի հոկտեմբերին Իսրայելի կառավարությունն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ պայմանագիր է կնքել Լիբանանի հետ ծովային սահմանի հաստատման մասին, որի հիման վրա Քարիշը մնացել է  Իսրայելին, իսկ հարեւան Քանայի հանքը՝ Լիբանանին։
Այնուամենայնիվ, Իսրայելը լրացուցիչ անվտանգության միջոցներ է ձեռնարկել նավթի առաջին արտահանման խմբաքանակը առաքելիս։ Թե ով է հանդես գալիս որպես իսրայելական նավթի գնորդ, հայտնի չէ։
Իսրայելական հանքն անցյալ տարվա վերջից մշակում է հունական Energean-ը, իսկ Լիբանանի հանքավայրի նավթի արդյունահանմամբ այս տարի ավելի ուշ պետք է զբաղվի ֆրանսիական TotalEnergies-ը, հաղորդում է «Коммерсантъ»-ը։

Израиль впервые стал экспортером нефти, пишет Financial Times.
Согласно информации издания, в понедельник с израильского месторождения Кариш была загружена первая партия сырой нефти, предназначенная для экспорта.
Месторождение Кариш долгие годы было предметом территориального спора между Израилем и Ливаном, так как оно находится непосредственно на морской границе двух стран. Лишь в октябре 2022 года правительство Израиля при поддержке США заключило договор с Ливаном об установлении морской границы, исходя из которого Кариш осталось за Израилем, а соседнее месторождение Кана — за Ливаном.
Тем не менее Израиль принял дополнительные меры безопасности при отгрузке первой экспортной партии нефти. Танкер, забравший нефть с месторождения, отключил в понедельник системы отслеживания, чтобы его дальнейший маршрут было невозможно отследить. Кроме того, танкер сопровождает противопожарное судно. Кто выступает покупателем израильской нефти, неизвестно.
Израильское месторождение с конца прошлого года разрабатывает греческая Energean, а добычей нефти с ливанского месторождения позднее в этом году должна заняться французская TotalEnergies, передает «Коммерсантъ».