Հայաստանի տնտեսության զարգացման ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինի արտահանման ներուժի զարգացման վրա՝ առկա մի քանի աճի կետերում։ Արտաքին առեւտրի զարգացման համար անհրաժեշտ է օգտագործել ԵԱՏՄ-ի բոլոր հնարավորությունները՝ ինտեգրվելու համաշխարհային տնտեսությանը, ինչը թույլ կտա հայ արտադրողներին հասնել զգալի մասշտաբի էֆեկտի։ Այս մասին «Հայաստանը եւ եվրասիական ինտեգրման զարգացման հիմնական ուղղությունները տեսանելի հեռանկարում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանում 2022թ․ արձանագրել է ապրանքաշրջանառության զգալի աճ։ 2021 թվականի համեմատ Հայաստանի արտահանումն աճել է 77,7 տոկոսով (3,0 մլրդ դոլարից մինչեւ 5,4 մլրդ դոլար), եւ մենք կանխատեսում ենք, որ այս միտումը կշարունակվի մինչեւ 2023 թվականի մոտ կեսը։ Նշենք, որ արտահանման աճին հիմնականում նպաստում է ԵԱՏՄ միասնական ու ազատ շուկան։ Միայն 2022թ․ արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 2,8 անգամ (883 մլն դոլարից հասնելով 2,5 մլրդ դոլարի)։ Սրա համեմատ արտահանումը ԵՄ 2022թ․ աճել է 17,8%-ով (656-ից հասնելով 773 մլն դոլարի), դեպի Չինաստան նվազել է -2 տոկոսով (403-ից 395 մլն դոլարի նվազում), դեպի Մերձավոր Արեւելք՝ աճել է 2,8 անգամ (351-ից մինչեւ 984 մլն դոլար)։ ԵՄ-ում եւ Չինաստանում աճի դինամիկան պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի արտահանման գրեթե ամբողջ ծավալը Չինաստան (97 տոկոս) եւ դեպի ԵԱՏՄ արտահանման 37,8 տոկոսը գունավոր մետաղների հանքաքարն են։
Թավադյանը նշել է, որ Միության ստեղծումից ի վեր Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ աճել է մոտ 10 անգամ։ 2015թ․ ԵԱՏՄ-ին բաժին է ընկել Հայաստանի ընդհանուր արտահանման մոտ 15 տոկոսը, 2021թ. այս հարաբերակցությունը կազմել է 29,3 տոկոս, 2022 թվականին այն արդեն 46,8 տոկոս է։ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերն է: Դեպի Ռուսաստան արտահանման մասնաբաժինը ամենադիվերսիֆիկացվածն է ու հիմնականում պատրաստի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան։ Արձանագրվել է նաեւ ընդհանուր տոկոսային կշռի աճ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ։ Արտահանումն աճել է ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում՝ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 2,9 անգամ, Ղազախստան՝ 2 անգամ, Բելառուս՝ 2,6, Ղրղզստան՝ 2,2 անգամ։
«Հետաքրքիր է, որ եթե 2017 թվականին դեպի Ռուսաստան արտահանման կազմում գերակշռում էին ալկոհոլային եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքները, ապա արդեն 2018թ., իսկ հետո՝ 2019թ. արտահանումն ավելի դիվերսիֆիկացված է, իսկ դիվերսիֆիկացիան՝ շարունակական միտում ունի, ինչը ցույց է տալիս նաեւ ԵԱՏՄ շուկայի եւ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության կարեւորությունը։ Նշենք նաեւ, որ ոչ ստանդարտ 2022 թվականին ԵԱՏՄ արտահանման հիմնական ապրանքը ոչ թե ալկոհոլային եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքներն են, այլ սարքավորումները, որոնց արտահանումը տարվա ընթացքում աճել է ավելի քան 10 անգամ։ Սա երրորդ երկրներից Ռուսաստան վերաարտահանումն է, ինչը նաեւ դրական է անդրադարձել ընդհանուր առմամբ արտահանման եւ ՀՆԱ-ի աճի վրա»,-նշել է տնտեսագետը։

The development strategy of Armenia's economy should be based on the development of export potential in several existing growth points. For the development of foreign trade, it is necessary to use all the opportunities of EAEU (Eurasian Economic Union) to integrate into the world economy, and this will enable Armenian producers to achieve a considerable scale of effect. Economist Ashot Tavadyan said this during Tuesday’s discussion on the topic of "Armenia and the main directions of development of Eurasian integration in the foreseeable future."
According to the economist, in 2022, Armenia  recorded a considerable increase in commodity circulation. Compared to 2021, Armenia's exports increased by 77.7 percent—from $3 billion to $5.4 billion—, and it is predicted that this trend will continue until about the middle of this year.
It should be noted that the single and free market of the EAEU mainly contributes to the growth of exports. In 2022 alone, Armenia’s exports to the other EAEU countries increased 2.8 times—from $883 million to $2.5 billion. Compared to this, exports to the EU in 2022 increased by 17.8 percent—from $656 million to $773 million, to China decreased by 2 percent—from $403 million to $395 million), and to the Middle East increased by 2.8 times—from $351 million to $984 million.
The dynamics of growth towards the EU and China is due to the fact that 97 percent of Armenia's exports to China and 37.8 percent of its exports to the other EAEU countries are non-ferrous metal ores.
Tavadyan noted that since the establishment of the EAEU, Armenia's exports to the member countries of this have increased about 10 times. In 2015, EAEU accounted for about 15 percent of Armenia's total exports, in 2021 this ratio was 29.3 percent, and in 2022 it was already 46.8 percent.
Russia is the main trade partner of Armenia. The share of the latter’s exports to Russia is the most diversified, and mainly finished products are exported to Russia. An increase in the total percentage to the other EAEU countries was also recorded. Exports have increased in all EAEU countries.
"It is interesting that if in 2017 the exports [of Armenia] to Russia were dominated by alcoholic and non-alcoholic beverages, then already in 2018, and then in 2019, the export is more diversified. And the diversification has a continued trend, which also shows the importance of the EAEU market and Armenia's membership in the EAEU. Let us also note that the main export product of the EAEU in the non-standard 2022 is not alcoholic and non-alcoholic beverages, but equipment, the export of which has increased more than 10 times during the year. This is the re-export from third countries to Russia, which also reflected positively on the growth of exports and GDP in general," the economist noted.