Հյուսիսատլանտյան դաշինքը կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Շվեդիան Ֆինլանդիայից հետո դառնա ՆԱՏՕ-ի լիիրավ անդամ։ Այս մասին ապրիլի 4-ին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
«Ես վստահ եմ, որ դա տեղի կունենա»,-ասել է նա Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպումից առաջ, որի ժամանակ տեղի կունենա դաշինքին Ֆինլանդիայի անդամակցության հանդիսավոր արարողությունը: Երկիրը կդառնա կազմակերպության 31-րդ անդամը։
Ավելի վաղ Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցությունը կարող է շաբաթներ կամ ամիսներ պահանջել: Առայժմ Շվեդիայի ընդունումը չեն վավերացրել դաշինքի երկու անդամներ՝ Հունգարիան եւ Թուրքիան։ Անկարան, մասնավորապես, մեղադրում է Շվեդիայի կառավարությանը քուրդ ծայրահեղականների դեմ ոչ բավարար ակտիվ պայքարի մեջ, ինչը վավերացման պայմաններից մեկն է: Սթոլթենբերգը նշել է, որ այդ թեմայով զրուցել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ, եւ նա վստահեցրել է, որ առաջիկայում առաջընթաց կլինի։
Անդրադառնալով ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի անդամակցությանը՝ Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ դաշինքն իր տարածքում այլ անդամ երկրների զինվորականներ չի տեղավորի առանց Հելսինկիի համաձայնության: Նա նաեւ նշել է, որ Ֆինլանդիայի հետ բանակցություններում դեռեւս չի քննարկվում երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի մշտական բազաներ հիմնելու հարցը:

The North Atlantic Alliance will do everything possible so that Sweden becomes a full member of NATO after Finland. This was stated Tuesday by NATO Secretary General Jens Stoltenberg.
"I’m confident that it will happen," he said before the meeting of NATO foreign ministers in Brussels, during which the solemn ceremony of Finland's membership in the alliance will take place. The country will become the 31st member of this organization.
Earlier, Stoltenberg stated that Sweden's NATO membership may take weeks or months. So far, the accession of Sweden has not been ratified by two members of the alliance, Hungary and Turkey. Ankara, in particular, accuses the Swedish government of insufficiently active fight against Kurdish extremists, which is one of the conditions of ratification. Stoltenberg noted that he talked with Turkish President Recep Tayyip Erdogan on that topic, and he assured that there will be progress in the near future.
Reflecting on Finland's membership in NATO, Stoltenberg stated that the alliance will not station military personnel of other member countries on Finnish territory without the consent of Helsinki. He also noted that the matter of establishing permanent NATO bases in Finland is not yet discussed in the negotiations with the country.