Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում վերջին շրջանում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման աննախադեպ աճ, որն ինտենսիվորեն շարունակվել է նաեւ անցած շաբաթվա ընթացքում:
Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի լրատվության եւ քարոզչության բաժնից հայտնում են, որ միայն սեպտեմբեր ամսվա անցած ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները АК, СВД, Սեւ նետ, Իստիգլալ, ПК, ДШК եւ այլ տեսակի փոքր եւ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել են ավելի քան 6000 կրակոց` հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտելով շուրջ 900 անգամ: Հատկանշական է, որ նշված խախտումների մոտ 35 տոկոսը արձանագրվել է անցած շաբաթվա ընթացքում:
ՈՒշագրավ է նաեւ այն փաստը, որ ադրբեջանական զինուժի ձեռնարկած նախահարձակգործողությունների այդօրինակ ակտիվությունը առավել շարունակական բնույթ է կրել ԼՂՀ-ում եւ ՀՀ-ում անկախության տոներին նվիրված միջոցառումների նախաշեմերին, ինչը բնականաբար նպատակաուղղված է եղել որեւէ կերպ ազդել տոնակատարությունների ընթացքի եւ, իհարկե, հայ հասարակության տրամադրության վրա:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ոչ միայն ձեռնարկել են համարժեք պատասխան քայլեր, այլեւ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդին հասցրել արժանի հարված:

STEPANAKERT. – In the recent period, an unprecedented rise is registered in ceasefire violations at the line of contact between Karabakh-Azerbaijani opposing forces. And these violations intensively continued in the past week, too.
In the last period of the month of September alone, the Azerbaijani army’s vanguard subdivisions fired more than 6,000 shots in the direction of Armenian positions, thereby violating the ceasefire approximately 900 times. It is noteworthy that nearly 35 percent of these violations was registered past week.
It is also noteworthy that such activeness in the offensives by the Azerbaijani side was more constant close to the festive days in Nagorno-Karabakh Republic (NKR) and Armenia. And naturally, this had the objective of affecting, in any way, the course of celebrations being organized and, of course, the Armenian public mood.
Based on the created situation, NKR Defense Army’s vanguard subdivisions took adequate responsive steps, and, in case of extreme necessity, also dealt the deserving counterstrike to the adversary, NKR Defense Army Press Service informed.