Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն իրենց հեռախոսազրույցում հաստատել են բոլոր համատեղ նախագծերի վրա աշխատելու քաղաքական կամքը, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Կոմերսանտը»:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է արդյոք գազային հանգույցի շուրջ համագործակցությունը, հացահատիկի գործարքը եւ Ուկրաինայի հակամարտությունը, Դմիտրի Պեսկովն ասել է. «Ոչ, մանրամասն քննարկումներ չեն եղել։ Եղել է եւ՛ մտադրությունների, եւ՛ քաղաքական կամքի հաստատում՝ շարունակելու այդ խոսակցություններն ու մանրամասն քննարկումները։ Դա է գլխավորը։ Իսկապես, մեր հարաբերությունների ներուժը մեծ է։ Եվ մենք պետք է այն գործի դնենք ամբողջ թափով»։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 29-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռեջեփ Էրդողանի հետ եւ շնորհավորել նրան նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակի կապակցությամբ:
Թուրքիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Ռեջեփ Էրդողանը 4 տոկոս առավելությամբ հաղթել է ընդդիմության միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուին: Գործող նախագահի օգտին քվեարկել է ընտրողների 52 տոկոսը, նրա ընդդիմախոսի օգտին՝ 48 տոկոսը:

Президент России Владимир Путин и глава Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем телефонном разговоре подтвердили политическую волю по работе над всеми совместными проектами, сообщил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, передает «Коммерсантъ».
Отвечая на вопрос журналистов о том обсуждались ли в ходе переговоров сотрудничество по газовому хабу, зерновая сделка и конфликт на Украине, Дмитрий Песков сказал: «Нет, этих детальных обсуждений не было. Было подтверждение и намерений, и политической воли эти разговоры и детальные обсуждения продолжать. Это главное. Действительно, потенциал наших отношений велик. И мы должны его задействовать на полную катушку, что наши президенты и намерены делать».
Ранее Владимир Путин созвонился с Реджепом Тайипом Эрдоганом 29 мая и поздравил его  с победой во втором туре президентских выборов.
Реджеп Тайип Эрдоган одержал победу во втором туре президентских выборов в Турции с перевесом в 4% над единым кандидатом от оппозиции Кемалем Кылычдароглу. За действующего президента отдали голоса 52% избирателей, за его оппонента - 48%.