Գվատեմալայի ընտրված նախագահ Բեռնարդո Արեվալոն հայտարարել է "շարունակվող հեղաշրջման" մասին, որն իրականացվել է երկրի ինստիտուտների կողմից ՝ իրեն իշխանության չվերցնելու նպատակով, հաղորդում Է AFP-ն:
Երկուշաբթի օրը 64-ամյա Արեւալոն նախագահական ընտրություններում հաղթող է ճանաչվել ՝ հավաքելով ձայների 58 տոկոսը, սակայն ընտրական տրիբունալը կասեցրել է նրա  շարժման գործունեությունը:
«Գոյություն ունի կոռումպացված քաղաքական գործիչների եւ պաշտոնյաների մի խումբ, որոնք հրաժարվում են ընդունել այդ արդյունքը եւ սկսել են իրականացնել սահմանադրական կարգը խախտելու եւ ժողովրդավարությունը ոտնահարելու ծրագիր։ Այդ գործողություններն իրենցից ներկայացնում են պետական հեղաշրջում, որին նպաստում են այն ինստիտուտները, որոնք կոչված են երաշխավորելու մեր երկրում արդարությունը»,-ասել է նա ։

Guatemalan President-elect Bernardo Arévalo has said there is an "ongoing coup" by the country's institutions to keep him out of power, AFP reports.
64-year-old Arévalo was declared Monday the winner of the presidential election with 58% of the vote. However, an electoral tribunal suspended his Semilla Movement.
“A faction of corrupt politicians and officials is refusing to recognize this result and has initiated a scheme to destabilize the constitutional order and undermine democracy. These actions amount to a coup orchestrated through institutions meant to ensure justice in our nation,” Arévalo said at a press conference.