Գվատեմալայի ընտրված նախագահ Բեռնարդո Արեվալոն հայտարարել է "շարունակվող հեղաշրջման" մասին, որն իրականացվել է երկրի ինստիտուտների կողմից ՝ իրեն իշխանության չվերցնելու նպատակով, հաղորդում Է AFP-ն:
Երկուշաբթի օրը 64-ամյա Արեւալոն նախագահական ընտրություններում հաղթող է ճանաչվել ՝ հավաքելով ձայների 58 տոկոսը, սակայն ընտրական տրիբունալը կասեցրել է նրա  շարժման գործունեությունը:
«Գոյություն ունի կոռումպացված քաղաքական գործիչների եւ պաշտոնյաների մի խումբ, որոնք հրաժարվում են ընդունել այդ արդյունքը եւ սկսել են իրականացնել սահմանադրական կարգը խախտելու եւ ժողովրդավարությունը ոտնահարելու ծրագիր։ Այդ գործողություններն իրենցից ներկայացնում են պետական հեղաշրջում, որին նպաստում են այն ինստիտուտները, որոնք կոչված են երաշխավորելու մեր երկրում արդարությունը»,-ասել է նա ։

Избранный президент Гватемалы Бернардо Аревало заявил о «продолжающемся перевороте», совершенном институтами страны с целью не допустить его к власти, сообщает AFP.
В понедельник 64-летний Аревало был объявлен победителем президентских выборов, набрав 58% голосов, однако избирательный трибунал приостановил деятельность его движения Semilla.
«Существует группа коррумпированных политиков и чиновников, которые отказываются признать этот результат и начали реализацию плана по нарушению конституционного порядка и попранию демократии. Эти действия представляют собой государственный переворот, которому способствуют институты, призванные гарантировать справедливость в нашей стране», - заявил он на пресс-конференции.