Ադրբեջանն օգտվում է այն բանից, որ Ռուսաստանը զբաղված է Ուկրաինայում հակամարտությամբ, և դա օգտագործում է «մարդկության դեմ իր սեփական հանցագործություններն» իրականացնելու նպատակով։ Նման կարծիք է հայտնել New York Times-ի սյունակագիր Նիկոլաս Քրիստոֆը՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածը վերնագրված է այսպես․ «Հերթական էթնիկ զտումը կարող է տեղի ունենալ, և մենք անուշադրության ենք մատնում այն»։
«Դուք, հավանաբար, չեք լսել Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող էթնիկ հայկական անկլավի նկատմամբ Ադրբեջանի դաժանության մասին, սակայն այն արժանի է քննության», - գրում է հոդվածի հեղինակը՝ հիշեցնելով Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում «ցեղասպանություն է տեղի ունենում» հայերի նկատմամբ։
«Չափազանց կարևոր է սա պիտակավորել՝ որպես ցեղասպանություն», - ասել է Օկամպոն Նիկոլաս Քրիստոֆին՝ կարևորելով, որ ԱՄՆ-ն և համաշխարհային այլ տերություններ, այդ թվում՝ այս թեմայի շուրջ բավական քչախոս Մեծ Բրիտանիան, ավելացնեն ճնշումն Ադրբեջանի վրա։
New York Times-ում հրապարակված հոդվածում հերթական անգամ խոսվում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման մասին, համաձայն որի Ադրբեջանը պետք է վերացնի շրջափակումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակի մասին։
«2020 թվականին Ադրբեջանը կարճ պատերազմ մղեց, որի ընթացքում հետ գրավեց անկլավի մեծ մասը, և այժմ այն ցանկանում է հետ բերել մնացած մասը և, ըստ իս, դուրս մղել էթնիկ հայ բնակչության մեծ մասին», - նշում է հոդվածի հեղինակը:
Հոդվածում նշվում է, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը, որոնք շատ տարամետ դիրքորոշումներ ունեն բազմաթիվ հարցերի շուրջ, համակարծիք են այն հարցում, որ Ադրբեջանը պետք է բացի Լաչինի միջանցքը։

Azerbaijan takes advantage of the fact that Russia is busy with the conflict in Ukraine, and uses it to commit "its own crimes against humanity." The New York Times columnist Nicholas Kristof expressed such a view, referring to the situation in Nagorno-Karabakh as a result of the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. According to Armenpress, the respective article is titled as follows: "Another Ethnic Cleansing Could Be Underway — and We’re Not Paying Attention."
"You probably haven’t heard of Azerbaijan’s brutality toward an ethnic Armenian enclave called Nagorno-Karabakh, but it deserves scrutiny," writes Kristof, recalling the report by the former chief prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, that "There is an ongoing genocide against 120,000 Armenians living in Nagorno-Karabakh.”
“It is critically important to label this as genocide,” Moreno Ocampo told the aforesaid columnist, emphasizing that it is also crucial that the United States and other world powers—including the UK, which has been too quiet—step up pressure on Azerbaijan.
The article published in The New York Times once again talks about the decision of the International Court of Justice, according to which Azerbaijan must lift the blockade, as well as about the dire humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
"In 2020, Azerbaijan fought a brief war in which it reclaimed most of the enclave, and it now wants to recover the rest — and, I suspect, to push out much of the ethnic Armenian population," the columnist notes.
The article notes that “the one point even countries as far apart as the United States and Russia agree on is that Azerbaijan should reopen the Lachin corridor and end the suffering.”