Վենետիկը նախատեսում է հաջորդ տարի 5 եվրո մուտքի վճար սահմանել՝ փորձելով կարգավորել զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի իր պատմական ջրանցքները, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով քաղաքային խորհուրդը:
Գանձումը կներդրվի փորձնական կարգով՝ հաջորդ տարի 30 օր՝ հիմնականում գարնանային բանկային արձակուրդների և ամառային արձակուրդների ժամանակ, երբ զբոսաշրջիկների թիվը հասնում է առավելագույնի։ 14 տարեկանից բարձր բոլոր այցելուների համար գանձվելու է վճար։
«Նպատակը նոր հավասարակշռություն գտնելն է՝ Վենետիկում ապրողների, սովորողների կամ աշխատողների և քաղաք այցելողների իրավունքների միջև», - ասում է Վենետիկի զբոսաշրջության խորհրդի անդամ Սիմոնե Վենտուրինին:
Նա ասել է, որ դա շահութաբեր միջոց չէ, քանի որ վճարը միայն կփակի սխեմայի կառավարման ծախսերը:
Ծրագրի իրականացման և դրա կատարման հերթականության հստակ ժամկետը կորոշվի խորհրդի վերջնական հաստատումից հետո, որը սպասվում է հաջորդ շաբաթ:
Ծրագիրը, որն առաջին անգամ առաջարկվել էր 2019 թվականին, սկզբում հետաձգվեց COVID-19-ի պատճառով, ինչը թույլ չտվեց զբոսաշրջիկներին գալ, իսկ հետո՝ տեխնիկական և ընթացակարգային խնդիրների պատճառով։
Մինչ այդ, Վենետիկում կրկին զբոսաշրջիկների աճ է գրանցվել, որտեղ այցելուները հաճախ զգալիորեն գերազանցում են քաղաքի կենտրոնի մոտ 50,000 բնակիչներին՝ ծանրաբեռնված նրա նեղ փողոցներով:
Տուրիստների մեծ քանակը վաղուց խնդիր է դարձել փխրուն քաղաքի համար:
Հուլիսին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները խորհուրդ տվեցին Վենետիկն ու նրա ծովածոցը ներառել վտանգի տակ գտնվող համաշխարհային ժառանգության ցանկում՝ ասելով, որ Իտալիան բավականաչափ ջանքեր չի գործադրում՝ քաղաքը կլիմայի փոփոխության և զանգվածային զբոսաշրջության հետևանքներից պաշտպանելու համար:

Венеция планирует в следующем году ввести плату за въезд в город в размере 5 евро, чтобы попытаться регулировать поток туристов, притягиваемых к ее историческим каналам, сообщает Reuters со ссылкой на городской совет.
Плата будет вводиться на экспериментальной основе в течение 30 дней в следующем году, в основном в весенние банковские праздники и летние выходные дни, когда число туристов достигает своего пика. Плата будет взиматься со всех посетителей старше 14 лет.
«Цель - найти новый баланс между правами тех, кто живет, учится или работает в Венеции, и тех, кто посещает город», - заявил член совета по туризму Венеции Симоне Вентурини.
По его словам, это не является мерой по извлечению прибыли, поскольку плата будет покрывать только расходы на администрирование схемы.
Точные сроки реализации плана и порядок его проведения будут определены после окончательного утверждения советом, которое ожидается на следующей неделе.
План, впервые предложенный в 2019 году, сначала был отложен из-за COVID-19, из-за которого туристы не могли приехать, а затем по техническим и процедурным причинам.
Тем временем в Венецию снова хлынул поток туристов, причем число приезжих зачастую значительно превышает число жителей центра города, составляющее примерно 50 тыс. человек, что перегружает его узкие улочки.
Чрезмерный туризм уже давно является проблемой для хрупкого города.
В июле эксперты ЮНЕСКО рекомендовали включить Венецию и ее лагуну в список Всемирного наследия, находящегося под угрозой, заявив, что Италия не предпринимает достаточных мер для защиты города от воздействия изменения климата и массового туризма.