Վենետիկը նախատեսում է հաջորդ տարի 5 եվրո մուտքի վճար սահմանել՝ փորձելով կարգավորել զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի իր պատմական ջրանցքները, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով քաղաքային խորհուրդը:
Գանձումը կներդրվի փորձնական կարգով՝ հաջորդ տարի 30 օր՝ հիմնականում գարնանային բանկային արձակուրդների և ամառային արձակուրդների ժամանակ, երբ զբոսաշրջիկների թիվը հասնում է առավելագույնի։ 14 տարեկանից բարձր բոլոր այցելուների համար գանձվելու է վճար։
«Նպատակը նոր հավասարակշռություն գտնելն է՝ Վենետիկում ապրողների, սովորողների կամ աշխատողների և քաղաք այցելողների իրավունքների միջև», - ասում է Վենետիկի զբոսաշրջության խորհրդի անդամ Սիմոնե Վենտուրինին:
Նա ասել է, որ դա շահութաբեր միջոց չէ, քանի որ վճարը միայն կփակի սխեմայի կառավարման ծախսերը:
Ծրագրի իրականացման և դրա կատարման հերթականության հստակ ժամկետը կորոշվի խորհրդի վերջնական հաստատումից հետո, որը սպասվում է հաջորդ շաբաթ:
Ծրագիրը, որն առաջին անգամ առաջարկվել էր 2019 թվականին, սկզբում հետաձգվեց COVID-19-ի պատճառով, ինչը թույլ չտվեց զբոսաշրջիկներին գալ, իսկ հետո՝ տեխնիկական և ընթացակարգային խնդիրների պատճառով։
Մինչ այդ, Վենետիկում կրկին զբոսաշրջիկների աճ է գրանցվել, որտեղ այցելուները հաճախ զգալիորեն գերազանցում են քաղաքի կենտրոնի մոտ 50,000 բնակիչներին՝ ծանրաբեռնված նրա նեղ փողոցներով:
Տուրիստների մեծ քանակը վաղուց խնդիր է դարձել փխրուն քաղաքի համար:
Հուլիսին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները խորհուրդ տվեցին Վենետիկն ու նրա ծովածոցը ներառել վտանգի տակ գտնվող համաշխարհային ժառանգության ցանկում՝ ասելով, որ Իտալիան բավականաչափ ջանքեր չի գործադրում՝ քաղաքը կլիմայի փոփոխության և զանգվածային զբոսաշրջության հետևանքներից պաշտպանելու համար:

Venice plans to experiment with an admission fee of 5 euros ($5.35) for day trippers next year to try to manage the flow of tourists drawn to its historic canals, the city council said on Tuesday, Reuters reported.
The fee will be applied on a trial basis on 30 days next year, focusing mainly on spring bank holidays and summer weekends when tourism numbers are at their peak. All visitors over the age of 14 will have to pay it.
The aim was to find "a new balance between the rights of those who live, study or work in Venice and those who visit the city," Venice tourism councilor Simone Venturini said.
It is not a money-making move, he added, saying the fee would only cover the cost of administering the scheme.
The exact dates of the plan and how it will be run will be agreed after final council approval, which is expected next week.
The plan, first mooted in 2019, was initially postponed because of COVID-19, which kept tourists away, and later for technical and procedural reasons.
Visitors have meanwhile poured back into Venice, with outsiders often vastly outnumbering the roughly 50,000 residents of the city centre, overwhelming its narrow alleys.
Overtourism has long been a problem for the fragile lagoon city.
In July, UNESCO experts recommended that Venice and its lagoon be added to its list of World Heritage in Danger, claiming that Italy was not doing enough to protect the city from the impact of climate change and mass tourism.