ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում սեպտեմբերի 14-ին լսումներ են անցկացվելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող ճգնաժամի վերաբերյալ։
Ըստ հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության, լսումներին մասնակցելու են ԱՄՆ պաշտոնյաներ, մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Կիմը, ինչպես նաև Կովկասի բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող ճգնաժամի վերաբերյալ լսումներ էին անցկացվել սեպտեմբերի 6-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում:

Hearings on the crisis in Nagorno Karabakh will be held on September 14 in the United States Senate Committee on Foreign Relations .
According to the committee's respective statements, US officials, in particular, Yuri Kim, the Acting US Assistant Secretary of State for Europe and Eurasian Affairs, as well as Louis Bono, Senior Advisor for Caucasus Negotiations of the US Department of State, will participate in these hearings.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that hearings on the crisis in Nagorno-Karabakh were held Wednesday by the Tom Lantos Human Rights Commission of the US Congress.