Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով Տաջիկստանում Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների 5-րդ խորհրդատվական հանդիպմանը, հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար հուսալի տարանցիկ երկիր է դեպի Թուրքիայի եւ Եվրոպայի շուկաներ։
«Կենտրոնական Ասիայի մեր եղբայրները գիտեն, որ Ադրբեջանի ողջ տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքը բաց է իրենց համար»,-ասել է նա։ Ալիեւը ելույթի ընթացքում նաեւ նշել է, որ երկկողմ համագործակցության կարեւոր չափանիշներից մեկը փոխադարձ առեւտրի եւ ներդրումների աճն է: «Անցյալ տարի Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ Ադրբեջանի ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 3 անգամ։ Այս տարվա 7 ամիսներին աճը եւս 50 տոկոս է։ Արդեն ստեղծվել են համատեղ ներդրումային հիմնադրամներ, համաձայնեցվել է ավելի քան 1 մլրդ դոլարի փոխադարձ ներդրումների ծավալը առաջիկա 3 տարում»,-հավելել է նա։
Ընդ որում, նա Կենտրոնական Ասիայի երկրների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը Արեւելք-Արեւմուտք երթուղով բեռնափոխադրումների աճող պահանջարկը բավարարելու նպատակով արդիականացնում է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը: Նշելով, որ հաջորդ տարի այդ ճանապարհով բեռնափոխադրումները կավելանան 1 միլիոնից մինչեւ 5 միլիոն տոննա, Ալիեւն ընդգծել է, որ դրան զուգահեռ ընդլայնվում են Բաքվի առեւտրային նավահանգստի հնարավորություններն՝ 15 միլիոնից մինչեւ 25 միլիոն տոննա։

Азербайджанский президент Ильхам Алиев выступая на 5-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Таджикистане заявил, что Азербайджан для стран Центральной Азии является надежной транзитной страной на пути к рынкам Турции и Европы.
«Наши братья в Центральной Азии знают, что вся транспортно-логистическая инфраструктура Азербайджана открыта для них», - заявил Алиев, сообщают азербайджанские СМИ.
Ильхам Алиев в ходе выступления также указал, что одним из важных критериев двустороннего сотрудничества является рост взаимной торговли и инвестиций. «В прошлом году товарооборот Азербайджана со странами Центральной Азии вырос более чем в 3 раза. За 7 месяцев этого года рост еще на 50 процентов. Уже созданы совместные инвестиционные фонды, согласован объем взаимных инвестиций в более чем 1 миллиард долларов в ближайшие 3 года», - сообщил Алиев. При этом он обратил внимание лидеров стран Центральной Азии на то, что Азербайджан с целью удовлетворения растущего спроса на грузоперевозки по маршруту Восток – Запад модернизирует железную дорогу Баку – Тбилиси – Карс. Отметив, что в следующем году грузопоток по этой дороге будет увеличен с 1 миллиона до 5 миллионов тонн, Алиев подчеркнул, что параллельно с этим расширяются возможности Бакинского торгового порта с сегодняшних 15 миллионов до 25 миллионов тонн.