Մեծ Բրիտանիան, համաձայնեցնելով ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Ավստրալիայի հետ, պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի պաշտոնյաների դեմ՝ կանանց հիջաբ կրելու ենթադրյալ հարկադրանքի պատճառով: Այս մասին ասվում է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Իրանի մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարար Մոհամմադ Մեհդի Էսմայիլիի, նրա տեղակալ Մոհամմադ Հաշեմիի, Թեհրանի քաղաքապետ Ալիռեզա Զաքանիի և Իրանի ոստիկանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Մոնթազեր Օլ-Մահդիի դեմ սահմանափակող միջոցներ են սահմանվել, ներառյալ Մեծ Բրիտանիա մուտքի արգելքը և բանկային հաշիվների սառեցումը:
Պատժամիջոցների է ենթարկվել նաև Թեհրանյան Arvan Cloud ընկերությունը, որը Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ անվանվել է «Իրանի տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների նախարարության առանցքային գործընկեր»:
Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Իրանի նկատմամբ սահմանափակումները համընկնում են 22-ամյա Մահսա Ամինիի մահվան տարելիցի հետ։ Նրա հուղարկավորությունը 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ին հանգեցրեց անկարգությունների Իսլամական Հանրապետությունում։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ ոստիկանությունը նրան բերման է ենթարկել հիջաբը ոչ ճիշտ կրելու համար։ Հարցաքննության ժամանակ նա սրտի կաթված է ստացել, որից մահացել է։ Սակայն սոցիալական ցանցերում տեղեկություն է տարածվել, որ Ամինին ծեծի է ենթարկվել ոստիկանների կողմից։ Հոկտեմբերի 7-ին Իրանի դատաբժշկական կազմակերպությունը հրապարակել է աղջկա մահվան պատճառների մասին պաշտոնական զեկույց, որում նշվում է, որ նա վնասվածքներ չի ունեցել:
Իրանի քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ գլխաշոր կրելու կանոնները չկատարող կանայք, բացի տուգանքներից, ազատազրկում են՝ 10 օրից 2 ամիս ժամկետով։ Բացի այդ, նրանց նկատմամբ կարող են կիրառվել լրացուցիչ վարչական միջոցներ, մասնավորապես՝ պետական ​​ծառայությունից ազատում, աքսորում, երկրից դուրս գալու և ընդդիմադիր կազմակերպությունների հետ շփումների արգելում, գույքի բռնագրավում։ Էլ ավելի լուրջ պատիժ է սպասվում նրանց, որոնք համոզում և խրախուսում են ուրիշներին հրաժարվել հիջաբ կրելուց՝ նրանք կարող են դատապարտվել ազատազրկման՝ 1-ից 10 տարի ժամկետով։

Великобритания в координации с США, Канадой и Австралией ввела санкции против иранских чиновников в связи с якобы имеющим место принуждением женщин к ношению хиджаба. Об этом говорится в заявлении МИД Соединенного Королевства.
Ограничительные меры, подразумевающие запрет на въезд в Великобританию и заморозку банковских счетов в случае их обнаружения, были введены в отношении министра культуры и исламской ориентации Ирана Мохаммада Мехди Эсмаили, его заместителя Мохаммада Хашеми, мэра Тегерана Алирезы Закани и официального представителя иранской полиции Саида Монтазера оль-Махди. Также под санкции подпала тегеранская компания Arvan Cloud, которая в заявлении британского МИД названа "ключевым партнером Министерства информационно-коммуникационных технологий Ирана".
В сообщении Форин оффиса сказано, что рестрикции против Ирана приурочены к годовщине смерти 22-летней Махсы Амини. Ее похороны 16 сентября 2022 года привели к волнениям в исламской республике. Согласно официальной версии, полиция задержала ее за неправильное ношение хиджаба. При допросе у нее случился сердечный приступ, от которого она умерла. В социальных сетях, однако, была распространена информация о том, что Амини избили полицейские. 7 октября Иранская организация судебной медицины опубликовала официальное заключение о причинах смерти девушки, в котором указывалось, что ей не были нанесены травмы.
Согласно иранскому уголовному кодексу, женщинам, не соблюдающим нормы ношения головного платка, грозит, помимо штрафов, лишение свободы на срок от 10 дней до 2 месяцев. Кроме того, к ним могут применяться дополнительные меры административного характера, в частности увольнение с государственной службы, ссылка, запрет на выезд из страны и контакты с оппозиционными организациями, конфискация имущества. Еще более серьезное наказание ожидает тех, кто убеждает и поощряет других к отказу от ношения хиджаба: они могут быть приговорены к тюремному заключению на срок от 1 года до 10 лет.