Գազայի հատվածում սպանված երեխաների թիվը Իսրայելի ռազմական արշավի ընթացքում վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում գերազանցել է վերջին չորս տարիների ընթացքում զինված հակամարտությունների ժամանակ զոհված երեխաների տարեկան թիվը, ասվում է Save the Children-ի հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Գազայում սպանվել է ավելի քան 3000 երեխա։ «Թվերը սարսափելի են, և երբ բռնությունը ոչ միայն շարունակվում է, այլև ընդլայնվում է Գազայում հենց հիմա, շատ երեխաներ շարունակում են մնալ լուրջ վտանգի տակ», - ասել է օկուպացված պաղեստինյան տարածքում «Save the Children»-ի տնօրեն Ջեյսոն Լին:
Երեխաների և զինված հակամարտությունների մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տարեկան զեկույցի համաձայն, որը մեջբերում է Save the Children-ը, 2022 թվականին 24 երկրներում սպանվել է 2985 երեխա, 2021 թվականին՝ 2515, իսկ 2020 թվականին՝ 2674 երեխա: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ 2019 թ. Աշխարհում 4019 երեխա է զոհվել հակամարտությունների ժամանակ։

Число детей, убитых в секторе Газа во время военной кампании Израиля за последние три недели, превысило ежегодное число детей, погибших в вооруженных конфликтах во всем мире за последние четыре года, сообщает Save the Children.
С 7 октября в Газе были убиты более 3000 детей. «Цифры ужасающие, а насилие не только продолжается, но и расширяется в Газе прямо сейчас, еще больше детей остаются в серьезной опасности», - сказал директор «Save the Children» на оккупированной палестинской территории Джейсон Ли.
Согласно ежегодному докладу генерального секретаря ООН о детях и вооруженных конфликтах, на который ссылается организация Save the Children, в 2022 году в 24 странах было убито в общей сложности 2985 детей, в 2021 году — 2515, а в 2020 году — 2674. По данным ООН, в 2019 году в ходе конфликтов по всему миру погибло 4019 детей.
Организация «Save the Children» присоединилась к тем, кто призывает к немедленному прекращению огня в секторе Газа.