Ըստ ՌԴ գլխավոր դատախազության հաղորդագրության՝ երկրում անցանկալի է ճանաչվել Freedom House ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպության գործունեությունը։
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ Freedom House կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղություններից է «նպաստելն աշխարհում ԱՄՆ-ի այսպես կոչված «գերիշխող» դերի հաստատմանը», «մասնակցությունը ոչ բարեկամական պետությունների՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության, ներառյալ՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի վարկաբեկմանն ուղղված քաղաքականության առաջմղմանը»։
Գերատեսչությունը Freedom House կազմակերպությանը մեղադրել է «Ուկրաինային համապարփակ օգնություն ցուցաբերելու», «Ռուսաստանի սառեցված ակտիվների՝ հօգուտ Ուկրաինայի բռնագրավման», «մեր երկրի վրա պատժամիջոցների ճնշման ուժեղացման», «երրորդ երկրների դեմ «Մոսկվային աջակցելու համար» միջազգային պատժամիջոցներ կիրառելու ակտիվ կոչերի համար։
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է նաև, որ Freedom House-ը տեղեկատվական, ֆինանսական և իրավական աջակցություն է տրամադրում ռուսական ընդդիմադիր կառույցներին, արևմտամետ և ԼԳԲՏ ակտիվիստներին, նրանց շահերը պաշտպանող համայնքներին, ինչպես նաև «ահաբեկչական հանցագործություններ կատարելու համար դատապարտված անձանց»։

Генпрокуратура России объявила нежелательной деятельность американской неправительственной организации  Freedom House на территории страны.
Согласно сообщению Генрокуратуры РФ среди основных направлений деятельности организации «содействие установлению так называемой «главенствующей» роли США в мире»,  «участие в продвижении политики недружественных государств по российско-украинскому конфликту, в том числе по дискредитации Вооруженных Сил РФ».
Ведомство обвинило организацию в активных призывах к «оказанию всесторонней помощи Украине»,  «конфискации «замороженных» российских активов в пользу Украины», «увеличению санкционного давления на нашу страну», «введению международных санкций в отношении третьих государств «за поддержку Москвы».
Генпрокуратура РФ также заявила, что Freedom House оказывает информационную, финансовую, юридическую поддержку российским оппозиционным структурам, прозападным и ЛГБТ-активистам, отстаивающим их интересы сообществам, а