Չինաստանի պաշտպանության նախարար Դոնգ Ջունը և նրա ամերիկացի գործընկեր Լլոյդ Օսթինը մայիսի 31-ին հանդիպել են Սինգապուրում՝ «Շանգրի-Լա երկխոսության» 21-րդ ֆորումի ժամանակ: Հայտնել է Xinhua գործակալությունը:
Ըստ Չինաստանի պաշտպանության նախարարի՝ Չինաստանը պահանջում է, որ ԱՄՆ-ն ոչ մի կերպ չկիրառի ռազմական ուժ՝ աջակցելու համար Թայվանի անկախությանը։ Դոնգ Ջունը կոչ է արել չինական և ամերիկյան բանակների միջև փոխգործակցության համար ճիշտ ճանապարհ գտնել։
«Չինաստանը երբեք չի անտեսի գործողությունները, որոնք սրում են լարվածությունը այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսին է Ժենյայի խութը», - հայտարարել է Չինաստանի պաշտպանության նախարարը:

Министр обороны Китая Дун Цзюнь и его американский коллега Ллойд Остин провели встречу, пишет Синьхуа. Встреча состоялась 31 мая.
Министры двух стран пообщались во время 21-го форума «Диалог Шангри-Ла» в Сингапуре. Министр обороны КНР на встрече заявил, что Китай требует, чтобы США никоим образом не применяли военную силу для поддержки «независимости Тайваня». Он призвал к поиску правильного пути взаимодействия китайской и американской армий.
«Китай никогда не будет игнорировать действия, которые обостряют напряженность по таким вопросам, как риф Жэньай»,– отметил министр обороны КНР.