ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը այն աստիճան է անկում ապրել, որ այլևս չի կարող իրագործել Գազայի հատվածում 8-ամսյա հակամարտությանը սկիզբ դրած հարձակումը, հայտնել է CNN-ը։
Նախագահը ներկայացրել է Իսրայելի՝ երեք քայլից բաղկացած առաջարկը՝ հայտարարելով, որ «եկել է այս պատերազմին վերջ տալու ժամանակը»:
«Ներկա պահին ՀԱՄԱՍ-ն այլևս ի վիճակի չէ իրագործել հոկտեմբերի 7-ի պես քայլ, որն այս պատերազմում Իսրայելի հիմնական նպատակներից մեկն է»,- հայտարարել է Բայդենը։
Իսրայելի եռաստիճան առաջարկը ներառում է պատանդների ազատ արձակումը՝ ամբողջական զինադադարով հանդերձ:
Առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ և կներառի իսրայելական զորքերի դուրսբերումը Գազայի բոլոր բնակեցված շրջաններից և մի շարք պատանդների, նրանց թվում՝ կանանց, ծերերի և վիրավորների ազատ արձակումը՝ հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման դիմաց:
Երկրորդ փուլը հնարավորութոյուն կընձեռի փոխանակել մնացած կենդանի պատանդների, նրանց թվում՝ տղամարդ զինվորների ազատ արձակման համար։ Երրորդ փուլում կսկսվի Գազայի վերականգնման մասշտաբային ծրագրի իրագործումը:

Президент США Джо Байден заявил, что ХАМАС деградировал до такой степени, что он больше не может осуществлять тот тип нападения, который положил начало нынешнему 8-месячному конфликту в секторе Газа, передает CNN.
Он изложил трехэтапное предложение Израиля, заявив: «Пришло время положить конец этой войне».
«На данный момент ХАМАС больше не способен осуществить еще одно событие 7 октября, что является лишь одной из главных целей Израиля в этой войне», — заявил Байден.
Трехэтапное предложение Израиля предполагает сочетание освобождения заложников с «полным прекращением огня».
Первый этап продлится шесть недель и будет включать «вывод израильских войск из всех населенных районов Газы» и «освобождение ряда заложников, включая женщин, пожилых людей и раненых, в обмен на освобождение сотен палестинских заключенных». Второй этап позволит осуществить «обмен на освобождение всех оставшихся живых заложников, включая солдат-мужчин». На третьем этапе «начнется масштабный план восстановления Газы».