Կորեայի Հանրապետության նախագահ Յուն Սոկ Յոլը խելամիտ չի համարել աղբով լի օդապարիկների ուղարկումը Հյուսիսային Կորեայից։ Նա այս մասին հայտարարել է Կորեայի Հանրապետության եւ Աֆրիկայի երկրների գագաթաժողովում, որն ընթանում է Սեուլի արվարձանում։
«Անցած տարվա մայիսից Հյուսիսային Կորեան կատարել է հետախուզական արբանյակի արձակման չորս փորձ, շարունակել է ամեն տեսակ հրթիռների փորձնական արձակումներ, մի քանի օր առաջ աղբով օդապարիկներ է ուղարկել՝ կատարելով չափազանց անխելամիտ սադրանք»,- ասել է նա։
«Կորեայի Հանրապետությունն աֆրիկացի բարեկամների հետ կպաշտպանի խաղաղությունն աշխարում եւ Կորեական թերակղզում, կհետեւի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերին»,- ավելացրել է Յուն Սոկ Յոլը։ Գագաթաժողովին մասնակցում են 48 պետությունների պատվիրակություններ, մոտ 25 երկրներ ներկայացված են բարձր մակարդակով։
Անցած շաբաթ Հյուսիսային Կորեան արբանյակի արձակման անհաջող փորձ է կատարել, երկու անգամ աղբով օդապարիկներ է ուղարկել, արձակել, ըստ Հարավային Կորեայի որակման, 18 փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռ։ Բացի այդ, ինչպես հայտնել են Սեուլում, Փհենյանը փորձել է խափանել GPS-ազդանշանի ընդունումը Հարավային Կորեայում հինգ օր անընդմեջ։

Президент Республики Корея Юн Сок Ёль назвал неразумной провокацией отправку из КНДР на южнокорейскую территорию шаров с мусором. Соответствующее заявление он сделал в ходе саммита Республики Корея и стран Африки в пригороде Сеула.
«С мая прошлого года Северная Корея совершила четыре попытки запуска разведывательного спутника, продолжала испытательные пуски всевозможных ракет, несколько дней назад отправила воздушные шары с мусором, совершив чрезвычайно неразумные провокации», - сказал президент.
«Республика Корея вместе с африканскими друзьями будет защищать мир на планете и на Корейском полуострове, строго соблюдать резолюции Совета Безопасности ООН», - добавил Юн Сок Ёль. В саммите принимают участие делегации из 48 государств, около 25 стран представлены на высшем уровне.
На прошлой неделе КНДР предприняла неудачную попытку запуска спутника, дважды отправила воздушные шары с мусором, запустила, по классификации Южной Кореи, 18 баллистических ракет малой дальности. Кроме того, как заявили в Сеуле, Пхеньян создавал помехи для приема GPS-сигнала в Южной Корее пять дней подряд.